, Kıbrıs Barış Harekatı yıllarında, adanın çeşitli yerlerine döşenmiş mayın bölgeleri tespit etti. 9’u Güney Kıbrıs, 9’u ise ’de tespit edilen bu bölgeler, yerleşim yerlerinin de yanı başında yer alıyor.

Çağdaş ULUS/TARAFSIZ HABER AJANSI

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz Şubat 2019’da uzlaşmaya vardığı bölgelerin mayınlardan temizlenmesine ilişkin “Güven Yaratıcı Önlemler” anlaşması çerçevesinde mayın döşenmiş 18 bölge tespit edildi.

Edinilen bilgiye göre söz konusu bölgeler, Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP) yetkilileri ve Kıbrıs’taki BM Mayın Temizleme Servisi’nin (UNMAS), Rum Milli Muhafız Ordusu ve KKTC’deki askeri makamlarıyla yaptığı iş birliği neticesinde belirlendi.

MAYINLAR, ARA BÖLGEYE YAKIN YERLEŞİM YERLERİNDE

Belirlenen tüm bölgelerin, ara bölgeye yakın dekonfrantasyon hattı (sınırdaki askerler arasındaki mesafe) üzerinde bulunduğunu ifade eden BM yetkilileri, her bölgenin coğrafik yapısını, alanını, halkın bu bölgelere ne kadar yakın oturduğunu, tüm bu çalışmalar için ne kadar personel, donanım ve zamana ihtiyaç olduğunu tespit etmek için kısa zaman içerisinde 18 bölgede, yerinde inceleme yapılacağını söyledi.

BM yetkilileri, tüm bunların inceleneceğini, kayda geçirileceğini, ne yapılması gerektiği ve bu çalışmanın ne zaman başlayıp biteceği üzerinde anlaşmaya varılması için de her iki tarafla görüşüleceğini belirtti.

“KİMSENİN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Tüm bunların tamamlanmasının ardından, özel eğitilmiş bir ekibin Kıbrıs’a gelmesi ve bu çalışmayı sürdürmesi amacıyla istişarelerde bulunacağını da ifade eden yetkililer, ilerleme kaydedilmesi için her iki tarafın işbirliği yapmasının önemli olduğunu söyleyerek, “Yapılacak çalışma, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların iyiliği için olacak. Hiç kimsenin mayın tarlalarının varlığı nedeniyle birinin öldüğünü görmek istemiyoruz” dedi.

47 BÖLGE DAHA VAR

1974 Kıbrıs Barış Harekatı öncesi dönemde adada yaşayanların verdiği ifadeye göre, Kıbrıs’ta 47 bölgede daha mayınlı bölgenin olduğu tahmin edilirken bu yerlerin 1.7 milyon metrekarelik alanı kapsadığı belirtiliyor.