Şarkıcı Sıla Gençoğlu’nun şiddet şikâyetiyle oyuncu ’ın yargılandığı davanın karar duruşmasında 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına tutuksuz yargılanan Ahmet Kural ve şikayetçi Sıla Gençoğlu avukatlarıyla katıldı. Hakim dosyaya gelen evrakları okurken , Ahmet Kural’ın tanıklarını dinlemeyi reddetti. Mahkemenin söz konusu istemi reddetmesi üzerine da Kural’ın avukatları, reddi hakim talebinde bulundu. Bu talebin reddine karar veren , sanık Kural’a son sözlerini sordu. Kural da “Bana uyuşturucu kullandığım şekilde iftira atıldı. Hem bana hem de müştekiye test yapılmasını istiyordum. Kimin uyuşturucu kullanıp kullanmadığı ortaya çıkacaktır. Son olarak ise ben kimseyi darp etmedim. Tehdit etmedim. Hakaret etmedim. Masumum. Beraatimi istiyorum” dedi.

TEHDİT, BASİT YARALAMA,HAKARET…

Kural’ın son sözlerinin ardından mahkeme, duruşmaya kısa bir ara verirken verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme hakimi, sanık Kural’a “tehdit” suçundan 7 ay 15 gün, “basit yaralama” suçundan 5 ay, “hakaret” suçundan da 4 ay 5 gün olmak üzere toplamda 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Cezanın ise ertelenmesine hükmetti.
Kararın heyet tarafından ertelenmesinin ardından taraflar açıklamada bulundu. Sıla ‘Mutluyum’ derken, Ahmet Kural ise yaptığı açıklamada: ‘Sıla kadınlara ve erkeklere psikolojik ve fiziki şiddet uygulamayı sever’ sözlerini kullandı.

CEPHESİ KARARI DEĞERLENDİRDİ

sonrası konuşan Sıla’nın avukatı şu ifadeleri kullandı:
“Karar sonrası açıklama yapan Sıla Gençoğlu’nun avukatı menfur bir hadise yaşandı. Hukuk yollarına başvurduk. Kural hakkında şikayetçi olduk. Bugün yargı son noktayı koydu. Kural’ın kasten yaralama, hakaret ve tehdit suçundan mahkum etti. Sanığa 16 ay 20 gün ceza verdi. Bu hapis cezasının ertelenmesine karar verdi. Uyuşturucudan almış olduğu 10 aylık hapis cezası da uygulanacak. Bu süreçte algı operasyonları ve manipülasyonlar yapıldı. Bir haber bültenine video sunuldu. Adli Tıp Kurumu raporu var dendi. Parayla alınan özel bir rapordu. Adli Tıp Kurumu başkanı bile resmi bir açıklama yaptı. Bazı basın kuruluşları bu manipülasyonlara alet oldular. Mahkeme karar verdiği için Sıla hanım konuşacak. Adil yargılamayı engellemeye çalıştılar ama Yüce Türk adaleti tecelli etti.”

KURAL’DAN İLK AÇIKLAMA

Çağlayan Adliyesi’ndeki duruşma sonrasında oyuncu Ahmet Kural ve avukatı Sibel Aydın da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Rezzan Bey şovu bitti şimdi sıra bizde” diyerek söze başlayan Ahmet Kural, “Hiç adil bir yargılama olmadı. Saydığı gibi cezalar falan yok, ertelenen cezalar var. Hiçbir şekilde bu iftiraları da cezaları da kabul etmiyorum. Bu daha burada bitmedi. Bunun bir üst mahkemesi var. O zaman yine konuşacağız” şeklinde konuştu.

Ahmet Kural’ın ardından sözü alan Avukat Sibel Aydın ise, “Kasten yaralamada değil. Özellikle algı yaratmak için ‘kasten yaralama’ deniliyor. Kasten yaralamanın hukukçular ne demek olduğunu çok iyi bilir. Basit yaralama, tehdit ve hakaretin her biri için 6 aya kadar değişen cezalar aldı ve bu cezalar ertelendi. Adli para cezası bile değil, ertelendi. Bunun toplamı da yok. ‘Ahmet Kural 5 yıl hapis yatacak’ gibi bir algı yaratılmak istendi. Her bir suç toplanmıyor hepsi ayrı ayrı değerlendiriliyor” dedi.

“SILA ALGI YARATIYOR”

Ahmet Kural Şarkıcı Sıla Gençoğlu’na kesinlikle şiddet uygulamadığını yineleyerek, “Bu iki sevgilinin arasında geçen bir tartışmaydı. Olaylar buraya kadar geldi. Benim 2009 yılından kalan geçmişte yaptığım bir hatayı sokak tabiriyle eline almış sallıyor. Algı yapıyor, o çok yanlış. Ben mahkemede de söyledim: Hodri meydan. Hem Sıla Hanım için hem de kendim için uyuşturucu testi istedim. ‘Kimin masalı uydurduğunu görelim’ dedim. Tabi bu da dinlenmedi” ifadelerini kullandı.

Bütün delillerinin reddedildiğini dile getiren avukat Aydın, “Son anda çıkan bir görgü tanığımız var. Dedik ki, bu davanın seyrini değiştirecektir. Nasıl onlar bir komşu çıkardılar, Ahmet Bey’in de karşı komşusu tanıklık etmek istedi. Tanığımız o gece sabah 5.30’a doğru namaza kalktığını, Ahmet Bey’in evinden Sıla hanımın sessiz sakin bir şekilde bir binek araca bindiğini gördüğünü söyledi. Tanığımız mahkemede hazır bulundu. Tanığın çok önemli olduğunu, mutlaka dinlenmesi gerektiğini söyledik. Mahkeme bunu da reddetti” dedi.

Aydın, “Ahmet Bey’in evinin içinden asla ses duyulamayacağı Yıldız Teknik Üniversitesi’nin akademisyenleri tespit etmiştir. Mahkemeye buna inanmıyorlarsa bilirkişi keşfi yapılmasını talep ettik. Bu da reddedildi. Tanıdığımız var dedik bu da reddedildi” diye konuştu.

‘UYUŞTURUCU İMASI’

“Ortada yok edilen, kaybedilen bir delil var” diyerek sözlerine devam eden Sibel Aydın şunları söyledi: “Kanlı gömlek var. O gömlek Sıla Hanım tarafından ifade verdiği gün veriliyor. Rezzan Bey’in kendi ifadesi tutanaklarda var. ‘Efendim dosyadaki darp raporu yeterli. Bu delili biz hemen alalım’ diyor. Savcı da delili veriyor. O da ayrı bir durum. Bir kan var ortada. Eğer bu delil olarak kalsaydı Biz zaten incelenmesini isteyecektik. O kan Ahmet Bey’in kanı olabilir çünkü dudağı patlamıştı. Bu kan Sıla’nın kanı olabilir veya bu kan da olmayabilir. O gömlekte Sıla Hanım da kanı çıksaydı acaba alkolün dışında başka ne çıkacaktı? Kan Ahmet Bey’in çıksaydı bunun karşılıklı olduğu, Sıla’nın da kendisine şiddet uyguladığı açıkça ortaya çıkacaktı.”

“SILA, ŞİDDET UYGULAMAYI SEVİYOR”

Sıla’nın şiddete meyilli bir insan olduğunu söyleyen Ahmet Kural sözlerini şöyle tamamladı: “Zaten kendisi de şiddete meyilli bir insan. Mahremiyete önem verdiğim için bunu daha önce söylemedim. Kendisi hem kadınlara hem de erkeklere psikolojik şiddet uygulamayı çok sever. Fiziksel şiddeti de çok sever. Bu bir intikam davasıdır. Bu intikam dönüşüdür. Bunun başka bir açıklaması yoktur. Bu daha bitmedi temyize gideceğiz.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Şarkıcı Sıla, 29 Ekim 2018’de o dönem sevgilisi olan oyuncu Ahmet Kural’ın Zekeriyaköy’deki evinde darp, tehdit ve hakarete uğradığını belirterek savcılığa şikâyetçi oldu. Beraberlik yaşadığı oyuncu Ahmet Kural’ın kendisine 3 ay süreyle yaklaşamaması için koruma kararı aldıran şarkıcı Sıla, savcılık ifadesinde Ahmet Kural’ın kendisini evinde yerlerde sürüklendiği, kafasını duvarlara vuruduğunu öne sürerek,“ Kül tablasıyla saldırıya uğradım. Şikayetçiyim” dedi. Taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine İstanbul Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Bürosu’nca Ahmet Kural hakkında “Hakaret”, “Tehdit”, “Basit yaralama” suçlarından toplam 1 yıl 1 aydan 5 yıla kadar hapsi istemiyle dava açılmıştı. İddianamede sanık Ahmet Kural ile 5 tanığın ifadesine yer verilmişti. Sıla’nın doktor raporunun İstanbul Adli Tıp Şube Müdürlüğünce incelendiği ve yaralamanın basit tıbbi müdahale ile giderilebilir mahiyette yaralanma olduğu anlaşıldığı iddianamede yer almıştı.