CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Savunma Bakan Yardımcısı Charles ’ın, ile Demokratik Güçleri () arasında görüşmeler yapıldığı sözlerini hatırlatarak Dışişleri’ne soru önergesi verdi: “ ile arasında doğrudan görüşmeler hangi tarihte başlamıştır?”

CHP’i Ünal Çeviköz, TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıt vermesini istedi.

Çeviköz, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Charles Summers’in, Pentagon’daki 18 Nisan 2019 tarihli basın toplantısında, SDG ile Türkiye arasında birçok meşru konuda doğrudan görüşmelerin sürdüğünü söyleyerek yanıt verdiğini ve “Müttefikimiz Türkler ve ortağımız SDG arasında süren görüşmelerle alakalı yorum yapamam” dediğini aktardı.

BU İFADELER AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI

Emekli büyükelçi olan Çeviköz, “AKP hükümetinin, Suriye’deki gelişmeler konusunda iç kamuoyunda takındığı tutumla çelişen bu ifadelerin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir” diyerek iktidara çağrı da yaptı.

CHP BU SORULARIN YANITINI ARIYOR

CHP’li Çeviköz, önergesinde şu soruları yöneltti:

  • ABD Savunma Bakan Yardımcısı Charles Summers’ın, Türkiye ile SDG arasında görüşmeler yapıldığını açıklaması size danışılarak mı yapılmıştır.
  • SDG ile Türkiye arasında doğrudan görüşmeler hangi tarihte başlamıştır? Günümüze kadar toplam kaç yapılmıştır?
  • SDG ile üzerinde görüşülen konular hangileridir?
  • Görüşmelerin detaylarını Türkiye kamuoyu ile ne zaman paylaşacaksınız? Görüşmeleri kamuoyundan bugüne kadar gizleme gerekçeleriniz nelerdir?
  • Suriye’deki durum hakkında SDG dışında başka hangi gruplarla görüşüyorsunuz?