CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, milletvekilleriyle birlikte TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu. Hem valinin hem de emniyetin bilgilendirildiğini kaydeden Özkoç, İçişleri Bakanı ile Ankara Valisi Vasip Şahin’e yönelik istifa çağrısını yineledi.


Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun, ‘ şehit cenazesine habersiz gitti’ iddiasını yalanladı. CHP’li Özkoç şunları söyledi:
İçişleri bakanının şehit ailelerine ‘onları aranıza almayın’ demesi milletin hafızasına kazındı. Ortam içerisinde huzursuzluk yaratmak için çaba gösterdiler. Bizi kışkırtan, sokağa dökmeye çalışanlara karşı adaylarımız milletimize ‘Sabırlı olun’’ dedi.  Biz sandıkların başında milletvekili arkadaşlarımızla demokrasinin yara almasını istemeyen halkımızla bekledik.

İÇİŞLERİ BAKANI HÂLÂ KIŞKIRTIYOR, AYRIŞTIRIYOR

İçişleri Bakanı’nın söylediği sözler hâlâ kışkırtmaya, ayrıştırmaya devam etmek istediğini gösteriyor. CHP Lideri cenazeye gideceğini söyleyince ‘’Ankara Emniyet Müdürü’ne bilgi verildi cenazeye katılacağına dair. Yani prosedür yerine getirildi. Hatta Milli Savunma Bakanı’nın korumasının arayıp ‘Kılıçdaroğlu katılacak mı?’ sorusuna ‘Katılacak’ cevabı verildi.

BİRİLERİ TOPLIMU FİŞEKLİYORDU

Cemaatin arasına karışan provokatörler olmuştur. Provokasyon hissedilmişti. Birileri toplumu fişekliyordu. Sade vatandaşlar onları sakinleştirmeye çalışsa da provokatörler yapacaklarını yaptılar. Emniyetten müdahale söz konusu oldu mu? Hayır. Görüntüler ve ifadeler elimizde. Ancak emniyet görevlileri gerekeni yapmadılar.

TEKMELENDİ, YUMRUKLANDI, KABURGASI KIRILDI

Konvoy takip edildiğinde yanlarında bulunan protokol birden genel başkanın yanından ayrıldı. Sonrasında başladı. saldırısıydı. Öldürmek kastıyla yapılmış bir saldırıydı. Tekmeler atıldı. Başka vekilimiz tekmelendi, yumruklandı. Genel Başkan Yardımcımızın kaburgası kırıldı. Linçte yere düşen ölür diye ayakta kalmaya çalıştılar. Ancak yeterli emniyet gücü yoktu. Kimse yanlarında durmadı. Milletimiz ve korumalarımız korudu.

KÖY SAKİNLERİNİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM

Tamamen öldürmeye yönelik bir saldırıydı.  O esnada köydekiler de bu sele kapıldı. Karşı karşıya geldiler. Ancak onları suçlamak söz konusu değil. Köy sakinlerini sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Emniyetin yapamadığını milletimiz yapmıştır.

YAPANLAR VE TEŞVİK ETTİRENLER CEZALANDIRILMALI

Genel Başkan’a ev içinde yapılan teklif bizi üzdü. Kamuflajlı parka ve şapka giydirmek istemişlerdir. Kime giydiriliyor ve kaçırılıyorsa aynı düşüncededirler. Genel Başkan’ın kaçacak bir durumu yoktur. Evden dimdik çıkmış ve olay yerinden uzaklaşmıştır. Her olayda olduğu gibi bununda bir sonucu olmalı. Bunu yapanlar ve teşvik ettirenler cezasını çekmeli.

BU OLAYIN BİZZAT NEDENİ İÇİŞLERİ BAKANI

Özellikle de iç işleri bakanı. İçişleri Bakanı savaştıran bir tutum sergilemiştir. Milletimizi kendisine oy vermeyenleri teröristlerle ilişkilendirmiştir. Bu olayın nedeni bizzat kendisidir. Sayın soylu ve Sayın vali bizzat görevi bırakmalıdır, istifa etmelidirler. Yasalar gereğini yapmalıdır.

ÇALIŞMALARI TAKİP EDECEĞİZ

CHP kanadında MYK toplandı. Araştırmalar için hukukçularımız, savcılarımız görevlendirildi. Ciddiyetle araştırıyoruz bu konuyu. Bütün videoları izliyoruz. Bu videoları emniyet, jandarma ile paylaşıyoruz. 9 kişi gözaltına alınmıştır, çalışmalar takip edilecek. Bu suça teşvik edenlerin yargılanması için elimizden geleni yapacağız. En önemlisi de suçlular toplum vicdanında gereken yeri almasıdır.