• HDP’li Mızraklı, 15 gün sonra mazbatasını aldı

  ’da 31 Mart yerel seçimlerinde ’den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Dr. Selçuk , 16 Nisan’da il seçim kuruluna giderek mazbatasını aldı. 

  Yerel seçimlerde Diyarbakır’da yüzde 62.9 oyla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen HDP Diyarbakır Milletvekili Dr. Selçuk Mızraklı, seçimden 15 gün sonra mazbatasını aldı.

  HDP Milletvekilleri Musa Farisoğulları, Dr. Semra Güzel, Eş Başkan Hülya Alökmen Uyanık ve HDP’den seçilen belediye eş başkanları ve meclis üyeleri ile il seçim kuruluna giden Mızraklı mazbatasını aldı.

  “DİYARBAKIR’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

  İl seçim kurulu çıkışında konuşan Mızraklı, “31 Mart tarihinde halk kararını vermişti. Ancak halkın kararına rağmen mazbatalar verilmedi. Bugün itibari ile mazbatalarımızı aldık. Seçim sürecinden bugüne kadar bize destek olan Diyarbakır halkına teşekkür ediyoruz” dedi.

  Mızraklı ve beraberindekiler, görevi devralmak için Büyükşehir Belediyesi’ne gitti.

  GÖREVE BAŞLAYAN MIZRAKLI:
  “AMED’E HALKIN CEMRESİ DÜŞTÜ”

  HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçilen Selçuk Mızraklı, 16 Nisan’da mazbatasını alarak göreve başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 2.5 yıldır AK Parti iktidarı tarafından atanan kayyımlar tarafından yönetiliyordu. 

  31 Mart’a yapılan yerel seçimlerde HDP’nin adayları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen kazandı. Ancak seçimlerin üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen AK Parti’nin itirazları nedeniyle mazbatalar verilmiyordu. Selçuk Mızraklı 15 gün sonra YSK’dan mazbatasını aldı. Diğer eş başkan Hülya Alökmen Uyanık’a ise KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle verilmedi. Mızraklı ve Alökmen, “Amed ya me ye” (Diyarbakır bizimdir) sloganları ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne geldi. Kendilerini yüzlerce kişi alkış ve sloganlarla karşıladı. 

  Mızraklı ilk olarak belediye meclis salonunda açıklama yaptı. Suya, toprağa ve havaya cemrenin düştüğünü belirtti, sözlerine şöyle devam etti.

  “31 Mart’a Amed’e halkın cemresi düştü. Hayırlı olsun hepimize. Elimizden hukuksuzca 2.5 yıl önce alınan belediyelerimizi halkımızın çabasıyla geri aldık. Bu zaferi halkımız kazandı. Hiçbir zafere de çiçekli yollardan gidilmez demişti La Fontaene. Binlerce partilimiz gözaltına alındı, bizler de çok zorlu bir süreçten geçtik. Tüm bu zorluklara rağmen direndik ve kazandık. Bu kazanım halkımızındır, halkımız da kazanımlarına sahip çıkacaktır.”

  “KAYYIMLARIN YAPTIKLARINI İNCELEYECEĞİZ”

  Seçim süreci boyunca söylediklerini tekrar eden Mızraklı, verilen sözleri hatırlattı.

  “Bir sözümüz vardı kayyımların bütün yapıklarını inceleyip yasaya uygun olmayanları ortaya çıkartacağız. Ayrıntılı bir denetim yapıp suç duyurusunda bulunacağız’’

  Mazbatası verilmeyen Eş Başkan Hülya Alökmen şunları söyledi:

  “Cezaevinde bulunan direnenlere herkese minnet borcumu ifade ederken burada olan olmayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum’’

  Eş başkanlar konuşmalarının ardından tebrikleri kabul etti.