Ankara Çubuk’ta şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Kemal ’na ling girişiminde bulunan saldırganların tamamı serbest bırakıldı. ’na yumruk atan saldırgan ’ün ise ifadesinde “PKK destekçisi olduğuna dair söylemler beni etkiledi, kendisinden özür dilerim” dedi.

21 Nisan Pazar günü Şehit Piyade Er Yener Kırıkcı’nın cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıp yumruk atan Osman Sarıgün’ün de arasında olduğu 9 kişi aynı gün gözaltına alındı. Sarıgün’ün olaydan sonra kaçtığı Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde gözaltına alındığı öğrenilirken şüphelilerden 3’ü savcılık, 5’i de mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sarıgün’ün ise gözaltı süresi uzatıldı.

AK PARTİLİ AVUKAT SAVUNDU

Sarıgün’ün avukatlığını ise Konya Barosuna kayıtlı Hülya Gök üstlendi. AK Parti Konya İl Eski Yöneticisi olan Gök, AK Parti’den 2018 yılında Konya Milletvekili Aday Adayı olan Gök, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,”Babam beni tam da bu günler için okuttu” demesi tepkilere neden oldu.

Avukat Hülya Gök, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğrafını paylaşmış…

SALDIRGAN: “PKK DESTEKÇİSİ OLDUĞUNA
DAİR SÖYLEMLER BENİ ETKİLEDİ”

Şüphelilere, “halkı suç işlemeye teşvik”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve “kamu görevlisini görevinden dolayı yaralamamak” suçlamalarının yöneltildi.

Saldırgan Osman Sarıgün’ün ifadesinde şunları anlattı:
“PKK destekçisi olduğuna dair söylemler beni etkiledi. Kılıçdaroğlu’na yumruk attım. Saat 13.00-14.00 sularında Akkuzulu Mahallesi’ne geldim. Akkuzulu’ya geldiğimde şehidin cenaze namazı kılınmıştı. Cep telefonum ile cenaze ve kalabalıkla ilgili su deposu üzerine çıkarak video çektim. Su deposunun üzerinde benim yanımda Hacı Çataltepe vardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu fark edince video çekmeyi bıraktım. Daha öncesinde haber kanallarında izlediğim bir haberde, Kılıçdaroğlu’nun ‘PKK/PYD terör örgütü değildir’ şeklindeki verdiği demeç aklıma gelince Kılıçdaroğlu’na doğru ‘Yuh’ diye yüksek sesle bağırmaya başladım. Ben bağırırken yanımdakiler de yuh diye bağırmaya başladı. Sonrasında Kılıçdaroğlu’nun peşinden gitmek için Hacı ile beraber su deposundan aşağı indik. Top arabasına yaklaştık. Bizim arkamızdan kalabalık bir grup geldi ve ben burada sıkıştım. Sonrasında benim sıkıştığım yerin yan kısmında bir koridor açıldı. O esnada uzun boylu yapılı iki kişi beni omzumdan itekleyip çekil dedi. O esnada arkamdan bir ses duydum. ‘Adam sana vuruyor sen ne duruyorsun’ diye seslendi. Arkama dönüp baktığımda kimin söylediğini göremedim. Yapılan protestolar, Kılıçdaroğlu’na yönelik yuhalamalar ve PKK destekçisi olduğuna dair söylemler beni etkiledi ve Kılıçdaroğlu’nu karşımda görünce sinirlerime hâkim olamayarak sadece bir kez yumruk attım.

”KILIÇDAROĞLU’NDAN
ÖZÜR DİLERİM”

Evde TV’de kendi görüntüleri görünce TIR şoförlüğü yapan ve Antalya’ya alçı götürecek oğlumun kullandığı araçla Antalya’ya gitmek istedim. Cep telefonumu kapattım. Sivrihisar’a vardığımızda jandarma ekipleri oğlumu aradı ve teslim olmaya ikna oldum. Sivrihisar’dan Ankara’ya doğru gelen rastgele bir kamyonla yola çıktım. Polatlı ilçesinde telefonla görüştüğüm jandarma ekipleri beni alarak Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürdü. Beni herhangi bir şekilde yönlendiren olmadı. Sadece kalabalık içinde arkamdan seslenen ‘Adam sana vuruyor sen ne duruyorsun’ diyen adam yumruk atmamda etkili oldu. Arkamdan kim seslendi bilmiyorum. Çok sayıda şahıs vardı. Olay sonrasında kimse ile irtibata geçmedim. Kimseyle konuşmadım. Kılıçdaroğlu’ndan özür dilerim.”

‘YAKIN O EVİ, YAKIN’ DİYE BAĞIRAN KADIN DA
ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI

S.A, Y.K. ve M.Y. ile Kılıçdaroğlu’nun aracına taş atıp ‘’ diye bağıran A.R. isimli kadın savcılıkta ifade verdi. Savcılık 4 şüpheliyi adli kontrol tedbiri uygulanması istemiyle mahkemeye sevk ederken talebi kabul eden mahkeme, şüphelilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Serbest bırakılmasının ardından da Sarıgün, adliyeden jandarma ekiplerince arka kapıdan çıkarıldı.