Genel Başkanı Kemal ’nun şehit ’nın 21 Nisanda çubuk’taki cenaze töreninde uğradığı saldırı Türkiye’yi böldü. Linç girişimini kınayanlar kadar, saldırganlara destek verenler de çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakkari şehidi Yener Kırıkçı’nın 21 Nisan’da Ankara’nın Çubuk İlçesi’ndeki cenaze töreninde bir grubun tekme ve yumruklu saldırısına uğramıştı. Kalabalıktan bir kadın ise CHP liderinin sığındığı evi kast ederek “Yakın evi yakın” diye bağırmıştı.

Tekme ve yumrukların birbirine karıştığı, taş ve sopaların havada uçuştuğu saldırı anları hem çok konuşuldu hem de polemiklerin odak noktası oldu. Kimisi saldırganları kınarken, kimisi de Kılıçdaroğlu’nu eleştiri yağmuruna tuttu.

Saldırıyı kınayan ilk isim 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Gül, siyaset diline hakim olan nefret söylemine dikkat çekti.

“MİLLETİ GERMEKTEN ACİLEN VAZGEÇİLMELİ”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener paylaşımında siyasi liderlere çağrıda bulundu. “Milleti germekten acilen vazgeçilmeli” dedi.

“ŞİDDET DİLİNİN SOKAKTA FİİLİ ŞİDDET ÜRETMESİNE ŞAŞIRACAK DEĞİLİM”

Saldırıya ilişkin AKP kanadından ilk açıklamayı İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu yaptı. Yeneroğlu da şiddet diline dikkat çekti.  

GEREKLİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR”

Cumhurbaşkanlığı’mdan ilk açıklama Sözcü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın, sosyal medya hesabında ”Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz’’ yazdı.

“HERKESİ BARIŞA DAVET EDERİM”

Daha önce kendisi de yumruklu saldırıya uğrayan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk de saldırıyı kınayarak herkesi barışa davet etti.

“O ADAMA YUMRUK ATTIRACAK KADAR NE YAPTIN SEN KEMAL KILIÇDAROĞLU”

Sosyal medyada çok tartışma yaratan isimlerin başında MHP Lideri Devlet Bahçeli vardı. Bahçeli’nin Kılıçdaroğlu‘na “Yüzde 9,83 oy aldığın yere neden gidiyorsun. O bölgede ne işin var senin?” sözleri üzerine, chp’liler MHP Lideri’ne tepki gösterdi. Bahçeli’nin son yerel seçimlerde yüzde 3,49 oy aldığı Tunceli’ye gidişinin görüntüleri sosyal medyada hızla yayıldı ve gündem oldu.

Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bahçeli’nin sözlerini eleştirdi.

 “Her parti ve her siyasetçi, ülkenin her metrekaresinde güvenlik endişesi olmadan siyaset yapabilmelidir. Ancak böyle olursa normal ve demokratik bir ülke olabiliriz. Sayın Bahçeli’nin, Sayın Kılıçdaroğlu’nu bu noktadan eleştirmesi vahimdir” mesajını paylaştı.

İlk açıklamasında “O adama yumruk attıracak kadar ne yaptın sen Kemal Kılıçdaroğlu” sözleriyle tepki çeken MHP Lideri Bahçeli, ertesi günkü açıklamasında ise saldırıyı “Kabul edilemez’’ bulduğunu söyledi.


SALDIRGAN OSMAN SARIGÜN AK PARTİLİ ÇIKTI

Saldırganların kim olduğu araştırılırken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter’den yaptığı açıklama ile saldırganın kim olduğunu duyurdu. Çelik, saldırgan Osman Sarıgün’ün AK Parti üyesi olduğunu yazdı. Sözcü, Sarıgün’ün kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini de belirtti.

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN “PORTESTO” AÇIKLAMASI

Ankara Valiliği, açıklamasında yumruklu saldırıyı ‘protesto’ olarak değerlendirince sosyal medyada eleştirilenler arasında valilik de yer aldı.


İLK AÇIKLAMAYI CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN YAPTI

Saldırıyı protesto olarak nitelendiren bir diğer isim de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanıydı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kılıçdaroğlu’nu protesto eden vatandaşlara terörist muamelesi yapılmasını kabul etmeyeceklerini şu sözlerle belirtti.

“Ülkemizde protesto hakkı anayasal koruma altındadır. Yaşanan olay sırasında bu anayasal sınırları aşarak fiilen şiddete başvuranlarla ilgili adli süreç zaten başlatılmıştır. Ancak CHP Genel Başkanını seçim döneminde kullandığı dil ve kurduğu ittifaklar sebebiyle protesto eden vatandaşlarımıza terörist muamelesi yapılmasını asla kabul edemeyiz.”

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR SALDIRGANLARA “DEĞERLİ ARKADAŞLARIM” DEYİNCE

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da saldırıdan bir saat sonra gittiği Kılıçdaroğlu’nun tutulduğu evin önünde saldırganlara seslenirken kullandığı üslup da çok tartışıldı. Olay anına ilişkin ortaya çıkan videoda, Akar, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na saldıran kitleye, “Değerli arkadaşlarım, şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz” diye hitap ediyordu.

Akar, tepki çeken bu üslubuyla ilgili 23 Nisan’da açıklama yaptı:  

Konuşma sırasında olaydan haberim yoktu. Amaç Kılıçdaroğlu’nun güvenliğini sağlamaktı. Niyetimizi sorgulamak en hafif tabiriyle ahlaki bir sorun.”

KILIÇDAROĞLU:“SOYLU’YU İÇİŞLERİ BAKANI OLARAK GÖRMÜYORUZ”

Tüm bu tartışmaların odağında olan bir başka isim de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ydu.

Kılıçdaroğlu, soylu’yu görevini yapmamakla suçladı. “Kendisini içişleri bakanı olarak görmüyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu da saldırıdan sonraki gün yaptığı ilk açıklamasında “Kılıçdaroğlu’nun cenazeye katılacağı haber verilmedi” diyerek CHP Lideri’ni suçlayan ifadeler kullandı. Bu açıklamaya CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’tan yanıt geldi.

Özkoç; “Kılıçdaroğlu’nun cenazeye katılacağı saat 10.03’te emniyete bildirildi. Emniyet, Vali ve Bakanlığın katılımdan haberi vardı’’ diyerek Soylu’nun sözlerini yalanladı.

BİR GÜN SONRA CUMHURBAŞKANI’NDAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıdan sonraki gün Twitter üzerinden mesaj verdi. Erdoğan, şiddete geçit verilmeyeceğini, olayın soruşturulduğunu belirtti.

Çok sayıda ünlü isim de tepkisini sosyal medyadan paylaştı. Şarkıcı Gökhan Özoğuz, Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan yumruklu saldırıyı “işte bir ülke böyle ayrıştırılır ve bölünür” sözleri ile kınadı.

Hürriyet Gazetesi Muhabiri İsmail Saymaz  ise twitter üzerinden cumhurbaşkanına seslendi. “geçmiş olsun demeden musafaha olur mu?” diye sordu.


Şarkıcı ve söz yazarı 22 nisan günü sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafının üzerine “kimse kusura bakmasın gittiğin yere dikkat edeceksin” yazınca sosyal medyada hedef oldu.

İlk paylaşımdan saatler sonra, sözlerinin çarpıtıldığını savunan Güney, instagram üzerinden yeni bir video paylaşarak tepki gösterenlere sitem etti.

“benim göstermiş olduğum tepkiyi yanlış yerlere çekip laf kalabalığı yapmayın, beni delirtmeyin. Benim burada söylemek istediğimi siz çok iyi anladınız. Gideceğiniz bir yerde tepki göreceğinizi biliyorsanız gitmeyeceksiniz. Durduk yere acılı aileyi kışkırtmayacaksınız.”

İzmir’de bir İlkokul Müdürü olan Ayşe Çevik’in 23 Nisan günü sosyal medyadan saldırganlara destek vermesi velileri tedirgin etti. Bazı vatandaşlar okul müdürü hakkında şiddeti savunduğu gerekçesi ile soruşturma başlatılmasını istedi.

Peki sonra ne oldu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan yumruklu saldırıda başlangıçta 1’i kadın 9 kişi gözaltına alındı. Ancak gözaltına alınanların önce 8’i ardından ise gözaltı süresi uzatılan Osman Sarıgün serbest bırakıldı.