Ankara Çubuk Mahallesindeki şehit cenazesine katılan Kemal törende saldırıya uğradı.
Hakkâri’de şehit sözleşmeli er Yener Kırıkçı’nın öğle namazı sonrasında düzenlenen cenaze namazına katılanlar arasında yer alan bazı kişiler Kılıçdaroğlu ve beraberindekilere linç girişiminde bulundu.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Yıldırım Kaya ile Ankara milletvekili Murat Emir CHP Lideri ile birlikte şehit Yener Kırıkçı’ya son görev için Çubuk’a giden heyetteydi.
Cenazeye katılanlar arasındaki bazı kişiler ilk olarak Akkuzu’ya gelen Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik protestoya başladı. CHP’li heyet tören alanına ulaştığında sloganların dozu da arttı. “PKK’lılar”, “Ne işiniz var burada?”, “Bay Kemal”, “Siz şehidin katilisiniz”… sloganları yanı sıra ağır küfürler de duyuluyordu.
Şehit yakınları ve protokol için oluşturulan güvenlik kordonu bu cenazede yoktu. CHP Lideri’nin yanında kendi korumaları vardı. Kalabalığın yarattığı sıkışıklıkla CHP heyetindekiler de birbirinden uzak noktalara savruldu.

Yuhalama ve sloganlar nedeniyle cenaze namazına geçildiği duyulmayınca imamlar kalabalığı sessiz olmaya çağırdı ancak başarılı olamadı. İmam konuşmayı kısa keserek namazı bitirdi ve cenaze defin için araca götürüldü.


Bu sırada korumaları CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu araca bindirmeye çalışırken yumruklu-tekmeli saldırıya uğradı.
Koruma polisleri Kılıçdaroğlu’nun etrafını sararak saldırıyı önlemeye çalıştı. Saldırganlar Kılıçdaroğlu’nun aracını da taşlayıp camlarını kırınca CHP Lideri yakındaki bir eve götürüldü. Saldırgan grup bu kez evin etrafını sararak “PKK dışarı” sloganları atmayı başladı.
Cenazeye katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar saldırıdan yaklaşık bir saat sonra Kılıçdaroğlu’nun tutulduğu eve gitti.
Evin dışında toplanan grup, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ve Çubuk Kaymakamı Uğur Sezer’in grubun dağılmasına yönelik yaptığı konuşmalara da tepki gösterdi.

AKAR’IN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Kılıçdaroğlu’na saldıran kitleyi sakinleştirmek için bir konuşma ortaya çıktı. Akar’ın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na saldıran kitleye, “değerli arkadaşlarım” diye hitap etmesi tepki çekti. Akar’ın, “Değerli arkadaşlarım, şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz, şimdi sukunetle dağılın” sözleri sosyal medyanın gündemine oturdu.

Evin önüne iki zırhlı araç ile bir TOMA getirilmesi, güvenlik çemberinin genişletilmesi sonrası, Kılıçdaroğlu evden yaklaşık 1.5 saat sonra zırhlı araçla çıkarıldı. CHP Lideri, daha sonra makam aracına geçerek parti genel merkezine gitti.

PARTİLİLER GENEL MERKEZ’E GELSİN’
Saldırının ardından parti yöneticileri, milletvekilleri genel merkeze gitti. CHP İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu “Partililer hiçbir provokasyona kulak vermesin, Genel Merkez’e gelsinler” mesajını paylaştı.

FAİK ÖZTRAK: KUTUPLAŞMALARDAN VAZGEÇİLMELİ
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Mekezi’nde yaptığı açıklamada “Kılıçdaroğlu bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. Kendisi iyi. Şu anda yolda” bilgisini verip, “Şu anda yaşanan olay, siyasetçilerin sıfır hatayla bu işi yürtümesi gerektiğini bir kere daha ortaya koydu” dedi; ‘kutuplaşmalardan vazgeçilmesi’ çağrısı yaptı.

SOYLU: KABUL EDİLEMEZ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının ‘kabul edilemeyeceğini ve tüm yönleriyle araştırıldığını’ açıkladı.


ANKARA VALİLİĞİ ‘PROTESTO EYLEMİ’ DEDİ
Ankara Valiliği ise sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığına ilişkin bir açıklama yaptı. Saldırıdan ‘eylem’ diye söz edilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Çubuk ilçemizde icra edilen şehit cenazesi töreninde CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik müessif protesto eyleminin önlenmesine yönelik gerekli güvenlik tedbirleri alınmış olup olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN SALDIRI SONRASI AÇIKLAMA
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sonrasında gittiği parti merkezi önünde halka hitap etti:
‘’Ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozamayacaklar. Hiç kimse unutmasın Kuva-i Milliyecilerin CHP’nin Genel Başkanıyım. Bu ülke için canını feda edecek biri varsa o da Kemal Kılıçdaroğlu’dur.
İstiyorlar ki şehit cenazelerine katılmayayım ama ben katılacağım. Bu şehitler 82 milyonundur. Bunların cenazeye, ezana da saygısı yok. Siz namazdan, şehitten ne istiyorsunuz. Biz şehitler arasında hiçbir zaman ayrım yapmadık. Siz hangi yüzle şehit cenazesini kıldırmıyorsunuz?
Uğradığım saldırı beni üzmedi. Biz her zaman hakkı, hukuku savunduk. Beni üzen şey şehide saygısızlıktır. Şehidimizin namazı bile doğru dürüst kılınmadı.


Benim için dar ağaçları kurdular. Size söz veriyorum, bir canım var o da bu ülkenin bekası, kalkınması, çocukların güzel günleri için vermeye hazırım. Hiçbir saldırı biri yıldıramaz.’’

ABDULLAH GÜL: NEFRET SÖYLEMİNİN TEHLİKESİ UMARIM ARTIK FARK EDİLİR
Saldırının ardından akşam saatlerinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından bir tweet paylaşan Gül, “Ana muhalefet lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na bugün yapılan saldırıyı kınıyorum. Siyaset diline hakim olan nefret söyleminin tehlikesi umarım artık fark edilir” diye yazdı.

AKP’Lİ ESKİ BAKAN ÇELİK: BAHÇELİ’NİN BU NOKTADAN ELEŞTİRMESİ VAHİM
Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin “O adama yumruk attıracak kadar ne yaptın sen Kemal Kılıçdaroğlu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir tatile çıkması lazım” sözlerini eleştirdi.
AKP’li Hüseyin Çelik, “Her parti ve her siyasetçi, ülkenin her metrekaresinde güvenlik endişesi olmadan siyaset yapabilmelidir. Ancak böyle olursa normal ve demokratik bir ülke olabiliriz. Sayın Bahçeli’nin, Sayın Kılıçdaroğlu’nu bu noktadan eleştirmesi vahimdir” mesajını paylaştı.

Ankara Valiliğinden açıklama


Ankara Valiliği, saldırının gerçekleştiği Çubuk ilçesinde CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun da gündeme getirdiği provokatörlere “sopa dağıtıldığı” iddiasını incelediklerini, böyle bir bulguya ulaşamadıklarını açıkladı. Valiliğin resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:
“Çubuk ilçemizde şehit cenaze töreni sırasında birtakım kişilere sopalar dağıtıldığına dair iddialar üzerine eldeki tüm görüntüler ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, ayrıca olay anında görev yapan güvenlik görevlileriyle de görüşmeler yapılmış olup söz konusu iddiayı doğrulayacak herhangi bir bilgi ya da görüntüye ulaşılamamıştır.”

Köy muhtarı Halil Gökmen olay günü A Haber’e konuşurken şunları söyledi:
“Bana en az 15 tane fotoğraf gösterildi. 15 tane fotoğraftan sadece 1 tanesi bizim köylü. Yabancı kişiler öyle bir provokasyon yapıyorlar ki, ben vatandaştan duydum… Adam bir bakıyorsunuz, öbür uçta bağırıyor; ‘Kemal Kılıçdaroğlu PKK ile birleşti, ne duruyorsunuz?’ diye… Öbür tarafa geçiyormuş, ‘Kemal Kılıçdaroğlu ülkeyi batıracak, kaosa sürükleyecek’ diye… Yani vatandaşı bu şekilde kışkırtan 4-5 kişi varmış. İkisi de bayan. Ondan sonra millet galeyana geliyor. Kemal Bey’in üzerine yürüyorlar.”
Ancak Muhtar Gökmen, ertesi gün İlçe Jandarma Komutanlığı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
“Yaşananlar daha önceden planlanan bir tepki veya provokasyon değil. Öfke patlaması yaşandı, diyebiliriz.”

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na Çubuk tepkisi

TBMM’deki 23 Nisan özel oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’liler konuşacakken ayrıldı. Bununla ilgili soru üzerine, “Mehmedimi şehit edenleri dinleyeyim mi yani” diyen Erdoğan, Çubuk’ta yaşananlar için de şu ifadeleri kullandı: “PKK ile hangi siyasi örgüt el ele kol kola geziyor ve bunun yanında da Türkiye’de hangi siyasi partiler kol kola veriyorlar. Sonra oraya gidiyorlar. Ben bile bir cumhurbaşkanı olarak herhangi bir şehit evi ziyaretinde önce soruyorum. Gidişim orayı rahatsız eder mi?”

VALİLİKTEN “TEPKİ” ÇEKEN AÇIKLAMA
Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu’na saldırı ile ilgili “Olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır” denildi.
Ankara Valiliği, “Çubuk ilçemizde icra edilen şehit cenazesi töreninde CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik müessif protesto eyleminin önlenmesine yönelik gerekli güvenlik tedbirleri alınmış olup olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır” açıklamasında bulundu.
Saldırının ardından Ankara Valiliği’nin yaptığı açıklamada saldırıyı “protesto” olarak ifade etmesi tepki çekti.


AK PARTİ’DEN İLK YORUM


Saldırıyla ilgili olarak AKP’den ilk açıklama geldi.
AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:
“Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Üzgünüm ve kızgınım. Geçmiş olsun. Şiddet dilinin sokakta fiili şiddet üretmesine şaşıracak değilim. Başta biz siyasiler olmak üzere herkesin sorumluluğu büyük. Hep birlikte Türkiye olmanın gereklerine odaklanmalıyız.”

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDANS AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından, konuyla ilgili dikkat çeken bir mesaj paylaşarak, saldırıya tepki gösterdi.

İbrahim Kalın, “Sn Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz. Kimsenin hukukun dışına çıkmasına müsaade edilmeyecektir. Gerekli hukuki süreç başlatılmıştır” dedi.

LEVENT GÖK’TEN AÇIKLAMA
CHP’li Levent Gök, Çubuk’ta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde yapılan saldırıya ilişkin, ”Yaşanan arbedede hepimiz bir yere savrulduk. Kemal bey iyi, güvenli bir yere alındı. Soğukkanlı olmalıyız. Genel başkanımız bir açıklama yapacaktır” dedi.

Saldırgan AK Parti üyesi çıktı
AKP Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Sn Kılıçdaroğlu’na saldıranlar içinde ismi geçen ’ün partimiz üyesi olduğu görülmüştür. Ankara İl Yönetim Kurulumuz, ’ün Kesin İhraç talebiyle tedbirli olarak İl Disiplin Kurulu’na sevkine karar vermiştir. Ak Parti şiddetin her türlüsüne karşıdır. İlkelerimiz, şiddeti kesinlikle reddetmektedir. Demokratik siyasette şiddete yer yoktur.”

TBMM Başkanvekili Levent Gök:
Organize terör eylemi

CHP’li TBMM Başkanvekili Levent Gök, Ankara’nın Çubuk ilçesinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının organize bir terör olayı olduğunu belirterek, TBMM ve tüm siyasi partileri ortak tavır koymaya çağırdı. Gök, “Olay, Türkiye’nin güvenliğinden sorumlu bütün kurumların genel müdürlerinin, Milli Savunma Bakanı’nın, Jandarma Komutanı’nın, emniyet müdürlerinin gözü önünde cereyan etmiştir” dedi.

MADIMAK HATIRLATMASI
Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğradığı cenaze törenine katılan ve kendisi de saldırı sırasında darbe alan Levent Gök, olayla ilgili TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Gök, saldırıyı 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta aydınların yakıldığı Madımak olayına benzetti:
”Ülke tarihimizin en karanlık, tartışmalı günlerinden birini yaşadık. Bu sıradan bir hadise değildir, arkasındaki azmettiricilerin mutlaka ortaya çıkarılması gerekir. Cenaze töreninde şehidimize saygısızlık yapılmış, cenaze namazının kılınması bile engellenmiştir.
Biz aracımızı beklerken, başka bir grupla karşı karşıya geldik. Adeta arenada aslanların önüne atılan insanlar misali, yüzlerce insanın tepkisi yoğunlaştı, fiziki saldırıya dönüştü. Bu noktada korumasız ve çaresiz bırakıldık. Bu olay, 5, 6 insanın gözaltına alınmasıyla bitecek bir olay değildir, organize bir olaydır. Orada yüzlerce insan vardı, bu olayın planlayıcıları, azmettiricileri mutlaka bulunmalı, demokrasi adına hesap sorulmalıdır.
Bu olay, Türkiye’nin güvenliğinden sorumlu bütün kurumların genel müdürlerinin, Milli Savunma Bakanı’nın, Jandarma Komutanı’nın, emniyet müdürlerinin gözü önünde cereyan etmiştir.
Ankara Valisi’nin olayı protesto olarak nitelendirmesini üzüntüyle karşılıyorum. Ülkemizi yöneten kadrolar olay sırasında ve olaydan sonra da durumun vehametini kavramamışlar. Olay valinin söylediği gibi sıradan bir olay değidir. Olay organize bir terör eylemidir. Sivas olaylarının bir benzeridir. Dün orada bir can pazarı yaşandı. Hayatta kalmamız bugün mucizedir. Yüzlerce kişinin saldırdığı bir ortamda demokrasiye bir tokat atılmıştır.”

Kılıçdaroğlu: Saldırı planlıydı,
amaç CHP’yi sokağa dökmekti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldiği gazetecilere şu değerlendirmeleri yaptı:
”Dün (21 Nisan) hoş bir olay yaşanmadı. Protestolar bir hak ama bu farklı. Bu bana yönelik bir linç girişimiydi. Amacın CHP’yi sokağa dökmek olduğunu düşünüyorum. Planlı bir saldırıydı güvenlik önlemleri yetersizdi… Yanımda Emniyet Müdürü geldi, buna rağmen evden çıkarılmamız neden 1,5 saat sürdü? Evdekiler ‘evimiz yakılır mı?’ korkusu yaşadılar. Bize çay bile demlemek istediler. Bir provokasyondu. Eve Emniyet Müdürü geldi kamuflajla çıkarmak istediler kabul etmedim. Ne demek ben suçlu muyum?”

Kaftancıoğlu: Topluma nefret eken dilin
sahipleri bu saldırıda pay sahibidir

CHP İstanbul İl Örgütü, Ankara Çubuk’ta Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleşen linç girişimine karşı Şişhane Meydan’da bir araya geldi. Açıklamada Süleyman Soylu ve Hulusi Akar için istifa çağrıları yapıldı.

CHP İstanbul İl örgütü, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleştirilen linç girişimini protesto etmek için Taksim’deki Şişhane Meydanı’nda bir araya geldi.
Protestonun gerçekleştiği alandaki otobüsten yapılan anonslarda Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı kınandı. Alanda bulunanlar “Hükümet istifa, Soysuz (Süleyman Soylu) istifa, Kemal’e dokunan eller kırılsın, faşizme karşı omuz omuza, hak hukuk adalet, Kılıçdaroğlu yalnız değildir, Hulusi Akar istifa” sloganları atarak hükümete tepkilerini dile getirdi.

CHP İstanbul İl Örgütü adına açıklamayı yapan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, konuşma yapmaya diğer partilerin il başkanlarıyla birlikte çıktı. Kaftancıoğlu’nun ardından CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuşarak sağduyu ve sükunet çağrısı yaptı.
Kaftancıoğlu: Organize bir eylemdir
Kaftancıoğlu konuşmasında, Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşamını yitiren askerin cenaze töreninde gerçekleşen saldırının sadece Kılıçdaroğlu’na yönelik olmadığını, şehit ailesine de saygısızlık yapıldığını söyledi:
“CHP genel başkanına hain bir saldırıda bulunulmuştur. Aynı zamanda şehidimize ve ailesine karşı da yapılmış bir saygısızlıktır.

“Yapılan sıradan protesto değildir, sıradan bir provokasyon değildir, son derece organize bir eylemdir. Siyasi rant bekleyen zehirli dil ve zehirli dilin sahipleri bu hain saldırıda pay sahibidir.
“Nefret dilinin sahipleri bu saldırıda pay sahibidir”
“Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine kimler hakaret ve tehditlerde bulundularsa bu saldırının altyapısını hazırlayanlar, onlardır. Sevgili İstanbullular, topluma kin ve nefret tohumu eken dilin sahipleri, yapılan bu hain saldırıda pay sahibidir.

“Bilinmelidir ki, genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu devletin yetkili kurumları koruyamıyorsa CHP örgütü koruyacak güçtedir. Bu saatten itibaren, İstanbul’da İstanbul örgütü halkımız ile birlikte genel başkanımızı koruyacaktır.”
İmamoğlu: Kime yapılırsa yapılsın böyle saldırıların karşısındayız
Kaftancıoğlu’nun ardından konuşan İmamoğlu ise Kemal Kılıçdaroğlu’na İstanbul’un selamını gönderdi. Hukuken gereğinin yapılmasını istedi:
“Bu sürecin içerisinde kim varsa bu planlı saldırının başlangıcından son anına kadar kim varsa hukuk gerekeni yapmalı, herkes cezasını çekmeli, istifa etmesi gerekenler istifa etmelidir.

“Bu saldırı aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devletine, Türk milletine, demokrasiye yapılan bir saldırıdır. Kime yapılırsa yapılsın biz bu saldırılara karşı dururuz. Dolayısıyla genel başkanımızın her zaman her anında yanındayız. Ama aynı zamanda biz, demokrasi adına bu saldırı kime yapılırsa onun yanında oluruz.
“Genel başkanımızın sükunetine uygun durmalıyız”
“Bizler genel başkanımızın saygın, sakin ve sükunetli, had bildiren kararlı duruşuna uygun durmalıyız. Bizler bu sürecin aklı ve sağduyusu ve aynı zamanda cumhuriyetin koruyucusu olmalıyız. Birilerinin yaptığı tavırların peşinden giden değil, tam da Genel Başkanımızın yaptığı sakinliğe uymalıyız.
“Biz her şeye rağmen vatanı için her fedakarlığı yapan bir topluluğuz. Bu hareket tasarımlı ve planlanmış bir eylemdir. Sakın etrafınızdaki başka fikirli insanlara kin duymayın. Biz herkese, 82 milyona vatansever gözüyle bakarız.
“Biz barış ve huzur tesis edeceğiz”
“Sakın kimseye kin duymayın. Hepiniz yine güler yüzlü, kararlı, vicdanlı, ahlaklı, herkesi kucaklayacak bir ruh haliyle evinize gidin lütfen. Birilerinin çekmek istediği alana biz girmeyeceğiz.

“Onlara malzeme de insan da vermeyeceğiz. Kavga etmek isteseler de onları öyle bir yalnızlaştıracağız ki kendileriyle kavga edecekler. Biz öyle bir barış, huzur tesis etmek istiyoruz ki ne yaptığımızı anlamayacaklar, akılları bile ona ermeyecek.”
Açıklamaya katılanlar
CHP İl Örgütü’nün çağrısıyla düzenlenen protestoya CHP il ve ilçe başkanları, CHP milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Veteriner Hekimleri Odası, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, KESK, DİSK, Şehir Dul ve Yetimler Derneği, Halkevleri ve Mazlum-DER’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü ve yurttaşlar da destek verdi.

Soylu “Sandıkta beraberlerse
cenazede de olacaklar” demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28 Haziran 2018 günü yaptığı açıklamada CHP’lilerin cenaze törenlerine alınmaması için talimat verdiğini söylemişti:
“Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; ‘CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ diye. Bu kadar basit. Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar”.