Güney Asya’da bulunan ada ülkesi , Paskalya Bayramı’nın kutlandığı 21 Nisan Pazar günü, 8 ile sarsıldı. 2 mühendisinin de hayatını kaybettiği olayda ölü sayısı 310’a çıkarken saldırıyı günler sonra DEAŞ üstlendi.

Paskalya’nın kutlandığı 21 Nisan Pazar günü, otel ve kiliselere düzenlenen 8 terör saldırısında Türk vatandaşı mühendisler Serhan Selçuk Nariçi ve Yiğit Ali Çavuş’un da hayatını kaybettiği olayda ölü sayısı 310’a çıktı. 480 kişinin de yaralandığı saldırı da hükümet, sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ardından 23 Nisan Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

OHAL kapsamında polise ve orduya ülkede yeni saldırıların önlenmesi için özel yetkiler verildi. Sri Lanka’da OHAL süresince zanlılar, mahkeme kararı olmadan tutuklanabilecek. Ülkede bu yetkiler en son iç savaş döneminde kullanılırken 21 Nisan Pazar günü düzenlenen saldırıların hedeflerinden biri olan St. Anthony’s Kilisesi’nin yakınında park halindeki bir kamyonetin içinde de üç adet bomba bulundu. Polis bölgeyi boşaltırken, bombaların imhası sırasında patlama meydana geldi. Patlamada kimse yaralanmazken, gürültü korku ve paniğe sebep oldu.

SRİ LANKA BAŞNAKANI: SALDIRI İSTİHBARATINI ALMIŞTIK

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, saldırılara ilişkin istihbaratın alındığını kabul ederek ancak yeterli önlemlerin neden alınmadığının araştırılacağını söyledi.

Ülkenin Sunday Times gazetesinin haberine göre, Wickremesinghe, 310 kişinin ölümüne, 480 kişinin de yaralanmasına sebep olan saldırılarla ilgili başkent Kolombo’da açıklama yaptı. Sürece katkı sunmak isteyen ülkelerin liderlerinden telefonlar aldığını belirten Wickremesinghe, saldırının faili teröristlerin bağlantılarının saptanmasında bu desteğe ihtiyaçlarının olacağını kaydetti. Wickremesinghe, faillerin Sri Lankalı olduğu bilgisine ulaştıklarını ifade ederek soruşturma sürecinde polisin faillerle ilgili bilgi vereceğini söyledi.

DEAŞ ÜSTLENDİ

Saldırıyla ilgili 40 kişi gözaltına alınırken OHAL’in yürülüğe girdiği 23 Nisan Salı günü saldırıyı DEAŞ üstlendi.

, SALDIRIYI KINADI

Saldırı sonrası Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan da saldırıyı lanetleyen açıklamalar geldi. Twitter’dan yaptığı açıklamada Erdoğan, Sri Lanka’da Paskalya Bayramı’na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınadığını belirterek, ”Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm #SriLanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum” dedi.

: YENİ SALDIRILAR OLABİLİR

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, 310 kişinin hayatını kaybettiği, 480 kişinin yaralandığı Sri Lanka’da teröristlerin yeni saldırılar yapma olasılıklarının bulunduğu açıklaması yapıldı.

Açıklamada, Sri Lanka’ya gitmeyi planlayan vatandaşlar uyarılırken, teröristlerin turistik mekanları, alışveriş merkezlerini, seyahat noktalarını, otelleri, havaalanlarını hedef alabilecekleri uyarısında bulunuldu.

İKİ TÜRK MÜHENDİSİN EVİNDE YAS VAR


Sri Lanka’da terör saldırıları sırasında hayatını kaybeden Türk mühendislerinin Yiğit Ali Çavuş (27) ve Serhan Selçuk Nariç’in baba evlerinde yas var. Baba Mehmet Çavuş, “Çok başarılı bir çocuktu, pırıl pırıl bir çocuktu. İstanbul Teknik Üniversitesi’ni onur öğrencisi olarak bitirdi” dedi.


Yiğit Ali Çavuş (27) ve Serhan Selçuk Nariç

Baba Mehmet Çavuş, patlamanın, oğlunun arkadaşıyla birlikte kahvaltıya gittiği sırada meydana geldiğini belirterek, “Binali Yıldırım Bey sağ olsun aradı. Milletvekilleri aradı. Kaymakam Bey ziyaret edeceğini söyledi. Hepsine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Sri Lanka’da 21 Nisan Pazar günü sabah saatlerinde Kochchikade’de St. Anthony’s, Katana’da St. Sebastian ve Batticaloa’da bir kilise ile başkent Kolombo’da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine saldırılar düzenlenmişti. Bu saldırıların ardından başkent Kolombo’nun banliyösü Dehiwala’da hayvanat bahçesi yakınında, yine Kolombo’nun Dematogoda banliyösünde patlamalar meydana gelmişti.