ile görevlerine son verilenlerden belediye başkanı seçilen kişilerin, seçilme hakkının olmadığını açıklayan Yüksek Kurulu (), aynı KHK’lıların seçimlerde kullandığı oyların geçerli olduğuna hükmetti. , KHK’lıların oy kullanamayacağı başvurusu yapmıştı.

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından partiler birçok il ve ilçede usulsüzlük olduğunu iddia ederek önce ilçe seçim kuruluna ardından da il seçim kurulları ve YSK’ya başvurularda bulundu.

YSK ’li adayların kazandığı bazı ilçelerde, seçim öncesi yaptıkları başvuruda YSK’dan onay aldıkları halde KHK ile işten atıldıkları gerekçesiyle mazbatalarının verilmemesine karar verdi.

Bazı ilçelerde de adli sicil kaydı seçilmeye uygun olmadığı sonradan ortaya çıkan adayların mazbataları verilmedi.

4 İLÇEDE SEÇİMLER İPTAL EDİLDİ

AK Parti’nin itirazıyla 3 kez sayımı gerçekleştirilen ’nin 8 oyla kazandığı Denizli Honaz’da Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirterek seçimlerin iptal edilmesine karar verdi.

Yine Kırıkkale’nin Keskin İlçesi’nde İYİ Parti’den Necati Alsancak 6 oy farkla kazandı. AK Parti’nin İl Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz reddedildi. Bunun üzerine itiraz YSK’ya gitti. YSK, kısıtlı seçmenin oy kullanması gerekçesiyle Keskin’de de 2 Haziran’da tekrar sandığa gidileceğini açıkladı.

YSK, 3 oy farkla AK Parti’nin kazandığı Artvin’in Yusufeli ilçesinde de CHP’nin olağanüstü itirazı üzerine seçimleri iptal ederek, 2 Haziran’da yenilenmesine karar verdi. Mersin’in Gülnar ilçesinde de adayının 920 oyla kazandığı seçim, CHP’nin yaptığı itiraz üzerine İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.

YSK: KHK’LILAR OY KULLANABİLİR AMA


Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 23 Nisan 2019’da aldığı kararla, haklarında 692 ve 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerden (KHK) işlem yapılan seçmenlerin oy kullanmasında bir sakınca olmadığına karar verdi. Ancak aday olup seçilen belediye başkanı ve muhtarlara ise daha önce aldığı bir kararla mazbata verilmemesine hükmetti.

Böylece Erzurum’un Tekman, Diyarbakır’ın Bağlar ve Lice, Van’ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran ile Siirt’in Gökbaş Beldesi’nde HDP’den belediye başkanı seçilen KHK ile kamudaki görevlerinden ihraç edilen isimlere mazbata verilmedi. Mazbatalar seçimi ikinci sırada tamamlayanlara verildi.