Devletin zirvesi Anayasa Mahkemesi kuruluş yıldönümü töreni için Anayasa Mahkemesi (AYM) ’nda bir araya geldi. Çubuk Akkuzulu’daki saldırı sonrası ’na ‘Geçmiş olsun’ demeyen Cumhurbaşkanı , salona girdiğinde CHP Lideri ile tokalaşarak yerine oturdu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, AYM’nin 57. yıldönümü programına sabah Anıtkabir’i ziyaret ile başladı. Beraberinde geldiği heyette ile birlikte Aslanlı Yol’ dan yürüyen Arslan Atatürk mozelesine çelenk bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulundu.
Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Arslan, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

‘TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİ KORUMA GÖREVİMİZ…’
“Aziz Atatürk, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunun 57’nci yıldönümü vesilesiyle bir kez daha huzurundayız. Banisi olduğun Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasasını ve insanımızın temel hak ve hürriyetlerini koruma görevimizi en iyi şekilde yerine getirmenin azim ve gayreti içindeyiz. Ruhun şad olsun.”


AYM Başkanı Zühtü Arslan

KUVVETLER AYRILIĞI VURGUSU

Anayasa Mahkemesi (AYM) Yüce Divan Salonu’nda düzenlenen Anayasa Mahkemesi’nin 57. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda AYM Başkanı Zühtü Arslan bir konuşma yaptı. Konuşmasında, kuvvetler ayrılığı ilkesi ve paralel yapı vurgusu yapan Arslan, bireysel başvuruların rakamının 2017 sonrası itibarıyla 42 bine ulaştığının altını çizdi.

HAKİMLERE VİCDAN UYARISI

”Yargı hiçbir gücün etkisi altında kalmamalı” uyarısı yapan Arslan, şunları söyledi:
”Son yıllarda yaşadığımız tecrübeler yargının sadece yasama ve yürütmeye karşı değil aynı zamanda her türlü paralel yapı ve oluşuma karşı da bağımsız olması gerektiğini göstermiştir. Hakim hiçbir şart ve ahvalde aklını ve vicdanını başkasına emanet edemez.”

Arslan, AYM’nin önünde toplam 21 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin anayasal denetim için beklediğini sözlerine ekledi.

AYM’nin Yüce Divan Salonu’nda düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 19 Nisan Cuma günü katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğramıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu saldırıdan sonra ilk kez bir araya geldi. Tören başlangıcında tokalaşan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında tören sırasında hiçbir diyalog yaşanmadı. Tören sonrası Erdoğan Kılıçdaroğlu ile tokalaşmadan salondan çıktı.