Çevre ve Şehircilik Bakanı , İstanbul ’de çöken binalarla ilgili konuştu. Kurum çıkacak geoteknik rapor çerçevesinde mahalle kültürüne dayanan, az katlı yatay mimari anlayışlı bir kentsel dönüşüm projesine başlayacaklarını belirterek, “’de Kentsel dönüşüme 4 milyar lira kredi desteği verilecek” dedi.

Kurum’un açıklamasında öne çıkan detaylar şöyle:

  • 26 binayı can güvenliği sebebi ile boşalttık.
  • Tehlikenin büyük olduğu Yunus apartmanında yaşayan vatandaşlarımıza değerli eşyalarını almaları için itfaiye görevlilerimiz eşlik ediyor.
  • Riskli binaların tespiti bakanlığımız tarafından ücretsiz yapılacaktır. Vatandaşlarımız şüpheli gördükleri binaları ile ilgili bakanlığımıza hemen başvuruda bulunabilirler.
  • Kağıthane’de boşaltılan 26 binada yaşayan sakinlerin yeniden yerleşme masraflarının Bakanlık tarafından karşılanacağını söyleyen Kurum, taşınma süresinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Misafirhanelerinde misafir edeceklerini sözlerine ekledi.

VALİLİKLERDEN RİSKLİ ALANLARIN BİLDİRİLMESİNİ İSTEDİK

  • İnşaat firmasıyla alakalı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz savcılığımıza suç duyurusunda bulundu. Savcılığımız gerekli incelemeyi yapacaktır. Firmanın bir suçu var ise de hukuken bu yapmış olduğu inşaattan kaynaklı problemlerin savcılık kanalıyla gereği yapılacaktır.
  • Geoteknik raporda zeminle ilgili neticeyi alacağız. Görünen o ki zeminde sorun söz konusu değil. Burada uzun süre beklemekten kaynaklı istimlak duvarında göçme söz konusu biz bizim tarafımızdan vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde riskli alanların tespiti yapılmasıyla ilgili talimat olarak gönderdik.
  • Toplamda 26 binanın boşaltıldı, 24 bina yıkıldı. Bu alanda 68 bina riskli. 600 konutluk bir kentsel dönüşüm projesi söz konusu. Vatandaşları mağdur etmemek amacıyla gerekirse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı finansal destekte bulunacak ve iller bankası 4 milyar Türk Lirası’na kadar kredi desteği verecek.

TÜM İSTİNAT DUVARLARI KONTROL EDİLECEK

  • İstanbul Valiliği’nin bu noktada istinat duvarlarının inşası başlanmış ama bitmemiş tüm inşaatlarının tespitlerinin yapılacak.”


149 HANEYE, TOPLAMDA 745 BİN TL KAYNAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ise 25 Nisan Perşemde günü yaptığı açıklamada 149 haneye toplamda 745 bin TL’ kaynak aktarıldığını açıkladı.

4 KATLI BİNA NASIL ÇÖKTÜ?

22 Nisan Pazartesi günü Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi Akıncı Sokak üzerinde bulunan 4 katlı bir bina, istinat duvarının (temel destek duvarının) çökmesi üzerine yıkılma tehlikesi ile tahliye edildi.

2 yıl önce temel kazısı yapılan inşaat alanının, istinat duvarının çökmesi ile sokakta bulunan park halinde iki otomobil, inşaat alanına düşmüştü. Üst tarafta bulunan 2 binanın altındaki toprak kaymaya devam edince de 21 binada çökme tehlikesi oluşmuş ve bina sakinleri tahliye edilmişti. Hızla tahliye edildiği için de kısa sürede çöken binada can kaybı yaşanmadı.

10 AYDA 3 BİNA YIKILDI

Arda Turan’ın otel inşaatı, binanın çökmesine neden oldu

Temmuz 2018’de İstanbul Sütlüce’de İmrahor Caddesi üzerinde bulunan 4 katlı bina futbol oyuncusu Arda Turan’a ait otel inşaatında temel açma çalışması sırasında oluşan toprak kayması nedeniyle tahliye edilmiş ve bina tahliye edildikten 1 saat sonra çökmüştü.

Kartal’daki bina 21 can aldı

Kartal’da 6 Şubat 2019 tarihinde 3 katlı kaçak bir binanın çökmesi sonucu 21 kişi hayatını kaybetmişti. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamında, facianın yaşandığı bina için herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu olmadığı ortaya çıktı.

Yine yıkılan bina için hak sahiplerince, İmar Barışı’ mevzuatı kapsamında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına “Yapı Kayıt Belgesi” başvurusunda bulunulduğu kısa sürede anlaşılmış ve olay düzensiz ve kaçak yapılaşmanın sonucu olarak da kayıtlara geçmişti.