Bölge adliye mahkemesinin (BAM) eski Cumhuriyet Gazetesi çalışanları hakkında hapis cezalarını onadığı kesinleşme kararı yollandı, Cumhuriyet gazetesi eski çalışanları, kalan süreleri tamamlamak için cezaevine girdi.

Cumhuriyet Gazetesi Davası’nda 5 yılın altında hapis cezasına mahkûm edilen ve mahkûmiyet kararı onanan eski çalışanlar için cezaevine girme süreci başladı. Kararı veren İstanbul 27. Ağır Mahkemesi, infaz savcılığına kesinleşme kararını yolladı.

Cumhuriyet gazetesi davasında hapis cezasına çarptırılan eski çalışanlar hakkındaki kesinleşme kararı geçtiğimiz hafta UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sistemine yüklendi. Yerel mahkemenin 24 Nisan 2018’de verdiği karar, temyiz edildiği için dava dosyası istinaf mahkemesine gönderilmişti.

Dosya, mahkemeye döndü ve kesinleşme kararı bugün infaz savcılığına gönderildi. Bundan sonraki aşamada savcılığın yakalama kararı çıkarıp bunları Emniyet’e yollaması bekleniyor. 

SİLİVRİ YA DA MALTEPE CEZAEVİ’NE YENİDEN GİRMEK İSTEMEYEN 6 ESKİ CUMHURİYETÇİ KOCAELİ ADLİYESİ’NE GİTTİ

Eski Cumhuriyet çalışanları Güray Öz, Önder Çelik, , , ve Emre İper Kocaeli Adalet Sarayı’nda cezaevi giriş işlemlerini yaptırdı. Daha sonra muayene için polis eşliğinde doktora gidildi.Ve İşlemlerin ardından eski Cumhuriyet çalışanları cezanın infazı için Kandıra Cezaevi’ne gitti.

Eski Cumhuriyet çalışanlarına destek için CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve TİP’li milletvekili Barış Atay Kocaeli Adliyesi’ne geldi.
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, için “Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla açılmış bir davaydı. Şimdi de Yargıtay süreci beklenmeden infazlar gerçekleştiriliyor. AYM’den ve AİHM’den döneceğinden emin olabilirsiniz” dedi.

Musa Kart: “Bu dava halkın vicdanında devam edecek”

Emre İper: “Sevgiyle kalın”

Emre İper sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşımında, “Belli bir süre sonra görüşmek üzere Sevgiyle kalın….Kendinize iyi bakın…” ifadelerini kullandı.

Cezaevine girecek isimler kaç yıl hapis yatacak?

Bülent Utku: 1 yıl 7 ay 20 gün
Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör: 1 yıl 23 gün
Kadri Gürsel: 11 ay 27 gün (Tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurulduğunda cezaevinde kalmayacak)
Emre İper: 7 ay 14 gün