Trafik sigortasında prim belirleme usulünde değişiklik yapıldı ve dikkatli sürücülere daha az fatura kesileceği duyuruldu ama yeni dönemde nasıl uygulanacağını sigortacılar da bilmiyor. Geçmişte bu tür yasaların şoförlerin lehine olmadığını belirten sigortacılar, “ düşecek diye bekliyor ama tam tersi bir sürprizle karşılaşabiliriz” dedi.

Çağdaş ULUS/TARAFSIZ HABER AJANSI

Trafik sigortasında prim belirleme usulünde değişiklik yapıldı. ’de yayınlanan yönetmelik değişikliğinde, ”14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(7) Risk değerlendirmesinde esas alınabilecek trafik kuralı ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenleri sigorta priminin tespitinde kullanılabilir” denilirken sigorta şirketi temsilcilerinden vatandaşa uyarı geldi.

DİKKATLİ SÜRÜCÜLER İÇİN PRİM DÜŞMEYEBİLİR

Yeni sistemin nasıl uygulanacağını henüz bilmediklerini belirten sigortacılar, yönetmeliğe temkinli yaklaşıyor:
“Geçmişte bu tür yasaların şoförlerin lehine olmadığını gördük. Sigorta primi düşecek diye bekliyor ama tam tersi bir sürprizle karşılaşabiliriz. Hiç ceza yememiş araç sahipleri ile çok kez caza yemiş araç sahipleri arasında yüzde 50’ye varan fiyat farkı olabilir ama ceza yemeyenlerin sigorta ücretlerinin düşeceğini düşünmüyoruz. Aradaki fiyat farkını ceza puanları artıracaktır.”