lideri ve lideri , liman kenti ’taki Uzak Doğu Federal Üniversitesi’nde baş başa görüştü.

Bir ilk olma özelliği taşıyan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında geçen zirvede ABD-Kuzey Kore ilişkileri de gündemdeydi.

Putin görüşmeyi “oldukça kapsamlı” olarak tanımlarken Kuzey Kore ve Amerikan ilişkilerindeki normalleşme çabalarını ve Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki diyaloğu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

3.5 Saatlik zirveden notlar

Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmede Rusya ve Kuzey Kore ilişkilerin tarihi ve gelişimi, Kore yarımadasının durumu ve adanın gelişimi konuları üzerinde durduklarını anlattı.
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Putin ile iki ülkenin çıkarlarına yönelik içerik görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Kim, “Görüşmelerin faydalı ve yapıcı bir şekilde geçtiğini söylerken “Bundan sonra da sürmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

HEYET TOPLANTIYA DEVAM ETTİ
İKİ LİDER BAŞ BAŞA YEMEK YEDİ

İki lider, iki ülke arasındaki bağları güçlendirme taahhüdünde bulundu. Basın açıklamasının ardından liderler yemeğe geçerken beraberindeki heyetler görüşmelere devam etti.

İlk olma özelliği taşıyan zirve, Rusya-Kuzey Kore sınırından 129 km uzaklıktaki Vladivostok kentindeki sıkı güvenlik önemleri ile gerçekleşti.

Tüm ziyaretlerine trenle ulaşım sağlayan Kim Jong Un, Vladivostok için de treni tercih etti. Kim’in görevlileri, treni istasyona varır varmaz beyaz eldivenleri ve beyaz mendillerle trenin camlarını ve Kuzey Kore liderinin tutacağı panellerini silmeye başladıklarını gösteren görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı.

Meraklısına özel not: Yabancı istihbarat görevlilerinin Kuzey Kore lideri hakkında bilgi toplamasını engellemek için tuvalet atıkları ve içilen sigara izmaritleri ülkesine geri götürülmek üzere trende depolanıyor.