piyasada bazı ilaçlarının bulunmadığı iddialarını değerlendirdi. İlaçta talep yoğunluğu olduğunu belirten Koca şubat ayında ilaçlara yapılan 26,2’lik zammın ardından sektörden gelen ilave artış taleplerini birkaç hafta içinde sonuçlandıracaklarını söyledi.

TBMM’deki 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Bakan Koca açıklamasında “Hayati olup, piyasada olmayan ilacımız yok” diyerek açıklamasını sürdürdü.

“Şu anda hayati olup piyasada olmayan bir ilaç yok”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her yıl mart ayı sonunda sektörün beklentilerini de alarak, komisyonun uygun gördüğü ilaçlarda düzenlenmeler yapıldığını belirtti.

Bakan Koca, Haymana’da bu amaçla sektör temsilcileriyle toplantı gerçekleştirildiğini belirterek, fiyat düzenlemesi yapılacak ilaçların birkaç hafta içinde belli olacağını söyledi.

Koca, ilave fiyat artışı taleplerini değerlendirirken, yurt dışındaki gelişmelere de baktıklarını, Hindistan’da yaşanan ham madde fiyatlarında artışının ilaçlarda ki fiyat artışına sebep olduğunu söyledi. Fiyat değişikliği nedeniyle oluşan talep artışı sorunun birkaç hafta içerisinde çözüleceğini ekledi.

Yerli ilacı için 3 firma devrede
Spinal Masküler Atrofi olarak bilinen en çok bebek ve çocuklarda kas kullanımı etkileyen genetik hastalığın tedavisinde kullanılan SMA ilaçlarını Sosyal Güvenlik geri ödeme kapsamına geri alınırken ilaç fiyatları tartışmalara neden olmuştu.
Bakan Koca, ilacı üreten firmayla iki yıllık anlaşma yaptıklarını, ancak anlaşma gizli olduğu için fiyatı konusunda bilgi veremeyeceğini söyledi. SMA ilacını yerlileştirmek istediklerini kaydeden Koca, 3 firmanın yerli üretim için devrede olduğunu belirtti.

için yerli çözüm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplumda büyüyen korkusuna da dikkat çekti. Bakan Koca açıklamasına ’nın reddine karşı çalışmalarda bulunduğunu, 11 milyon aileye e-nabız sistemi üzerinden aşılarının önemini anlatan bilgilendirici mesajlar gönderildiğini anlattı.
Koca, şöyle devam etti:
“Toplu aşılarda bir korku olduğunu biliyoruz. Bu korkuyu yenmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile uygun ortamlarda toplu değil, tekli olabilecek şekilde aşı yapılmasını organize etmek istiyoruz. Çocuklar için sağlık kartı da devreye girecek. Böylelikle hem göz, kalp, diş gibi taramalarını takip etmek, hem de aşıları takip etmek istiyoruz. Aşı reddinde ise toplumu etkileyecek bir orandan bahsetmiyoruz. Aşıların ithal olması nedeniyle içerikle ilgili tereddütler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de aşıları yerlileştirmeyi çözüm olarak gündeme getirdik. Beş yıl içinde tüm aşıları yerlileştirmek istiyoruz. Tetanos ve difteri aşısı da ağustos ayında ruhsatlandırılmış olacak.”


Bilgi notu: 2019 yılının ilk 3 ayında çoğu çocuk olmak üzere kızamık vakalarının yüzde 300 oranında artığını 110000 den fazla kişinin kızamık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.
2010-2017 yıllarında her yıl 20 milyon çocuğa kızamık aşısı yapılmadığını belirten UNICEF, aşı reddinin sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de gözlenen bir durum olduğunu kaydetti.
UNICEF kızamık virüsünün ebola verem ya da gripten daha bulaşıcı olduğunun beslenme yetersizliği olan bireylerde kolayca solunum yoluyla enfeksiyona yol açabildiğinin altını çiziyor.
Enfeksiyondan sonra kızamık için özel bir tedavi yok. Dolayısıyla aşılanma çocukların hayatını kurtarıyor.