Meclisi, İmamoğlu başkanlığında 3. kez toplandı. Gündeme geçilmeden önce Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu söz alarak Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun adının ‘Bağımlılıkla Mücadele, Rehabilitasyon ve Sosyal hizmetler’ olarak güncellenmesini önümüzdeki ay karara bağlayacaklarını açıkladı.

AK PARTİ KOMİSYONU
KURULMASINI KABUL ETTİ

Grubu söz alarak, ‘İktidar nelere kadirmiş? Demek ki iktidarı kaybedince hatalardan dönebiliyorlar. Uyuşturucuyla mücadeleye dair geçmiş dönemlerde hiç teklif verilmedi. Dün bizi dinleseydi AK Parti grubu iki gündür karşılaştığı eleştirilerle muhatap olmazdı’ dedi.

İmamoğlu söz alarak, ‘AK Parti Grubu’nun kararını olumlu bulduğunu ve gruplar arasında fikir birliğinin sevindirici olduğunu belirtti ve aynı özveriyi cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda da görmek istediklerini söyledi.

İBB çalışanlarına sosyal denge tazminatı verilmesi için oylamaya gidilecek. Mecliste çoğunluk olan AK Parti grubu onaylarsa İBB çalışanlarına tazminatlı maaşlar ödenecek.

Teklif tüm grupların desteğiyle kabul edildi.

İETT FAALİYET RAPORU OKUNDU

CHP Grubu: ‘İETT Faaliyet Raporu birçok rakam içeriyor. Oku oku bitmiyor ama halka sorup gerçek raporu almamız lazım. Halka soralım. kopyala yapıştır sistemiyle rakamları değiştirerek her yıl aynı raporlar geliyor.’

CHP GRUBU: İBB ARAZİLERİ YANDAŞ CEMAAT VE
VAKIFLARIN DEĞİL HALKIN HİZMETİNE GİRECEK

Bütçe üzerindeki görüşmelere geçilmeden önce CHP Grubu adına söz alan Meclis Üyeleri İETT’yle ilgili tartışma yaratacak çıkışlarda bulundu:

‘Raporları bırakın benim gibi Metrobüs’e binin. 500T’ye binin.’
‘İETT’nin sorunlarını halk söyleyecek biz çözeceğiz.’
‘İETT hiçbir siyasi partinin mitinglerine servisçilik yapmayacak; halka hizmet edecek.’
‘İstanbul’un arazilerini, İBB’nin arsa ve tüm mülklerini vakıfların cemaatlerin hizmetine tahsis etmeyeceğiz; tüm İstanbulluların hizmetine açacağız’
‘İETT’nin 126 adet lojmanı geride kalmış bir uygulamanın kalıntısıdır. Neden 126 kişiye belediye ev sağlıyor?’
’60’dan az makamın olduğu İETT’de neden 150’den fazla, hem de kiralık, makam aracı var?’
‘İETT neden %7.5 euro faiziyle kredi arıyor ve nasıl bir mali durumda ki bu kadar yüksek faizle bile kredi veren banka bulmakta zorlanıyor?’