Dünyanın en büyük ekipmanları üreticisi , İngiltere’de kısıtlı olarak 5G teknolojisini satma izni aldı. , Çin’li teknoloji firmalarından uzak durmaları için müttefiklerini uyarmıştı. ile Çin arasında, yeni nesil iletişim teknolojilerinin küresel altyapısını kimin kuracağı üzerine, bir süredir devam eden bir tartışma var.

İngiliz Başbakanı Theresa ’in başkanlığını yaptığı İngiltere Milli Güvenlik Konseyi, Huawei’ye ‘İngiltere 5G ağının kor noktaları dışındaki noktalara’ 5G altyapısı yerleştirmesine izin verecek.

İngiltere Finans Bakanı Phillip Hammond, ‘Dengeyi doğru şekilde kurmak olmazsa olmazımızdır. 5G ağının herhangi bir dış kaynağın müdahalesine kapalı ama aynı zamanda da rekabetçi bir şekilde kurulması amacımızdır’ dedi.

ABD’Lİ İSTİHBARATÇI: ABD, İNGİLTERE’Yİ UYARMALI

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın kıdemli siber güvenlik danışmanı Rob Joyce kararın hemen ardından, ‘ABD İngiltere’nin kararını dikkatle inceleyip ne anlama geldiğini belirleyecek’ dedi ve İngiltere’de 8 yıldır faaliyet gösteren ulusal bir gözlem heyetinin Huawei’nin teknolojilerinin istihbari açıdan tehlikeli olabileceği görüşünü hatırlattı.

Ayrıca ‘ABD Hükümeti ve devlet yetkilileri dost ve müttefikleri olan İngiltere’yle her alanda yürütülen iş birliğinin devamı için uyarmalıdır.’ diye belirtti.

NE OLMUŞTU ?

Huawei’nin kurucusunun kızı ve CFO’su  Meng Wanzhou  1 Aralık 2018’de Vencouver Uluslararası Havalimanı’nda Meksika’ya gitmek üzere aktarma yaparken ABD’nin isteği üzerine tutuklandı.

ABD tutuklama gerekçesi olarak ‘Huawei lehine birçok uluslararası kuruluşun bilgilerinde sahtecilik’ iddiasını gösterdi.

28 Ocak’ta ABD İçişleri Bakanı yeni bir iddianame yayınlandığını duyurdu. Bu iddianamede Huawei ve iki diğer kuruluşun mali evrakta sahtecilik yaptığı belirtildi. Ayrıca aynı gün ABD Hükümeti Huawei’yi ticari sırları çalmakla itham eden başka bir iddianame yayınladı.

25 Şubat’ta Huawei 5G altyapı sistemini çok uluslu bir lansmanla Dünya’ya tanıttı. bunun üzerine Çin’le ticaret savaşını yeniden başlatan bir tweet attı ve piyasalar bu tweetle çalkalandı.

6 Mart günü, Meng’in iadesine ilişkin ilk duruşma gerçekleşti ve mahkeme ikinci duruşma için 8 Mayıs’a tarih verdi.

ABD’nin teknoloji hâkimiyetinin ilk kez bu ölçüde test edildiğini belirten uzmanlar Çin ve ABD arasındaki rekabetin bütün ülkeleri ve teknoloji dünyasını derinden etkileyeceği görüşü üzerinde hemfikir.