CHP Sözcüsü Faik Öztrak, olası ABD ambargosu için iktidarı uyardı. Öztrak, Rusya’dan alınacak S-400 hava savunma sistemi nedeniyle olası bir ABD ambargosunun ekonomi için ilave risk olduğunu belirtti.CHP Sözcüsü, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler ve Merkez Bankası’nın faizde değişikliğe  gitmeme kararını değerlendirdi. CHP Sözcūsū, Ekonominin toparlanması için CHP olarak  önerilerini de açıkladı

“Adeta bir aile şirketi görüntüsü veren Saray’ın Bakanlar Kurulu’nun elden geçirilmesi gerekiyor.

Türkiye’nin iç kırılganlıkları ekonomideki belirsizliği arttırırken, sınırlarımızı yanındaki gelişmeler de belirsizliklere ilave katkılarda bulunmaktadır S-400 nedeniyle olabilecek ABD ambargosu ekonomimiz için ilave risktir.

“Siyasi atmosferi zehirleyen ve belirsizlikleri arttıran dil terk edilmeli, Türkiye seçim atmosferinden çıkmalı. Ekonomi yönetimi ehil ellere verilmeli. Kurumsal yapı yeniden toparlanmalı. Türkiye aile şirketi değildir. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biridir ve bu ciddiyetle yönetilmelidir. Ekonomik veriler üzerindeki kuşku bulutları dağıtılmalı. Piyasa dışı müdahalelerle ekonominin yönetilemeyeceği anlaşılmalı ve piyasaları ikna etmeye çalışılmalıdır. Sorunları doğru teşhis eden bir ekonomi programı ortaya konulmalı ve programın tasarımında tüm sosyal kesimlerin görüşü alınmalıdır. Ekonomik ve Sosyal Konsey derhal toplanmalıdır. Meclis’teki komisyonlardan etkin şekilde yararlanmalı. İç talep azalırken dış pazarlara erişimi kolaylaştıracak ekonomi diplomasisine ağırlık verilmeli.”