Paskalya Bayramı’nın kutlandığı 21 Nisan günü ’da kilise ve lüks otellere saldıran teröristlerin orta ve üst sınıf ailelerden geldiği, İngiltere ve Avustralya’da yüksek lisans eğitimi aldıkları ortaya çıktı.

Kimliği belirlenen saldırganlardan Abdul Latif Jamil Mohammed, 2006-2007 yıllarında eğitim için İngiltere’ye gitmiş ancak eğitimini tamamlayamamış. Ayrıca Mohammed’in Sri Lanka’ya yerleşmeden önce Avustralya’da yüksek lisans eğitimin tamamlamak için bir kursa yazıldığı da belirlendi.

BAHARAT TİCARETİ YAPAN ZENGİN BİR AİLEDEN GELİYOR

30’larının ortasında olduğu saptanan Mohammed’in yanı sıra diğer iki saldırganın da Colombo’da baharat ticaretiyle uğraşan zengin bir aileden gelen iki kardeş oldukları ve saldırının lüks otellerde gerçekleşen ayağında yer aldıkları polis birimleri tarafından saptandı.

HÜKÜMET YETKİLİLERİ: ‘İSTİHBARATLAR DEĞERLENDİRİLSEYDİ SALDIRILAR ÖNLENEBİLİRDİ’

Sri Lanka polisinin yaptığı açıklamalara göre 1’i kadın 9 saldırgan tespit edildi. Bu saldırganların çoğu ‘iyi eğitimli’ ve ‘orta sınıfa mensup’ ailelerden geliyor. Ayrıca ABD’nin Sri Lanka temsilcisinin saldırıdan önce bazı eylemi hazırlıklarına dair Sri Lanka makamlarını uyardığı belirtildi.

Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin saldırının arkasında DEAŞ’ın olduğunu doğrulamasının ardından, uluslararası terör örgütü DEAŞ’ta saldırıyı üstlendiğini açıkladı. DEAŞ’la bağlantılı olduğuna kesin gözüyle bakılan İslami terör örgütü ‘Milli Tevhid Cemaati’nin’ (National Tawheed Jamatj) de DEAŞ’la bağlantılı şekilde hareket etmiş olabileceği düşünülüyor.

Saldırının çapı düşünüldüğünde uluslararası bir yardımın kaçınılmaz olduğunu düşünen Başbakan ayrıca ‘saldırıdan önce bir takım istihbari bilgiler geldiğini’ ve ‘bu bilgiler değerlendirilseydi saldırının önlenebileceğini’ ifade eden savunma bakanıyla dedektif baş komiseri görevden aldı.

Polisin söylediğine göre teröristlerle bağlantılı olduğundan şüphelenilen 60 kişinin tutuklandı ve soruşturma devam ediyor. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 359’a yükselirken yaralı sayısı 500…