Yüksek Kurulu (), İstanbul seçimlerine ilişkin üçüncü mesaisini 24 Nisan Çarşamba günü yaptı. , MHP’nin ’de sandık kurulu başkanı ve üyeleriyle ilgili olağanüstü itirazındaki iddiaların araştırılmasını istedi. AK Parti’nin itirazı için ise ara kararların sonucunun beklenmesi kararı çıktı.


YSK, MHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimi hakkında yaptığı olağanüstü itirazda ara karar verdi.

Ara kararda; sandık kurulu, başkan, memur ve üyelerin görevlendirilmesinde esas alınan listelerin, hangi kurumlardan temin edildiği hakkında Maltepe Birinci ve İkinci İlçe Seçim kurullarından bilgi istedi.

BÜYÜKÇEKMECE İÇİN SONUÇLAR BEKLENECEK

AK Parti’nin Büyükçekmece itirazına ilişkin de aldığı ara kararların sonucunun beklenmesini kararlaştırıldı. YSK, ara karar gerekçelerinin beş gün içinde ilgili ilçe seçim kurullarınca kurul halinde toplanılarak yerine getirilmesini istedi.

MHP HANGİ İDDİALARDA BULUNMUŞTU

MHP, şu iddialarla seçim iptali istemişti:
“Maltepe ilçe seçim kurulu başkanları ve müdürleri 298 sayılı Yasa’nın 22. maddesi gereği ataması gereken başkan ve üyeleri CHP’li Maltepe Belediyesi’nin bağımlı ve taraflı çalışanlarını sandık kurulu başkan ve üye yaparak suç işlemişlerdir. Bu da seçimin tarafsız ve adil şekilde yürütmekle görevli kurullar bu eylemleri ile tarafsızlık ve adil olarak yürütülmesi gereken seçim sürecine gölge düşürmüştür.”

MHP, sandık kurullarının oluşumuna ilişkin itirazların da yer aldığı başvuruda, birçok kişinin İstanbul Maltepe’de ikamet etmedikleri halde usulsüz ve yasaya aykırı olarak sandık kurulunda başkan ve asil üye olarak görevlendirildikleri öne sürülmüştü.