İş Bankası, ’31 Mart’ta yerel seçimde sandık kurullarında personeli görevlendirildi’ iddialarını yalanladı: ‘Bankamız çalışanlarına herhangi bir talepte bulunulmamıştır. Seçim kurulu görevlendirmelerini yasa gereği YSK yapmaktadır.’

İş Bankası, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı bir duyuruyla 31 Mart seçimlerinde sandık kurullarında görevlendirilmiş banka çalışanlarıyla ilgili iddialara yanıt verdi.

İşte o açıklama:

‘Bazı yayın organlarında ve sosyal medyada bankamız çalışanlarının kamu görevlisi olmamasına rağmen 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde sandık kurulu başkanı ve/veya üye olarak sandık kurullarında görev yaptığına ilişkin haberler yer almıştır.

Seçimlerde görevlendirmeler, 298 sayılı Seçimlerin Temek Hükümleri ve Seçme Kütükleri Hakkında Kanun gereği İlçe Seçim Kurulları tarafından yapılmaktadır. İlçe Seçim Kurulları, sandık kurullarında görev vereceği bankamız çalışanlarını, kişi bazında re’sen seçmektedirler. Çalışanlarımızın seçimlerde görevlendirilip görevlendirilmeyeceği, nerede ve nasıl görevlendirileceği konuları tamamen İlçe Seçim Kurullarının yetki ve sorumluluğundadır. Bankamızın bu süreçlere herhangi bir dahli bulunmamakta olup, seçimlerde çalışanlarımızın görev almasına yönelik bankamızca bir talepte bulunulmamaktadır.

İlçe Seçim Kurullarınca yapılan söz konusu görevlendirmeler 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerine özgü olmayıp, uzun yıllardır yapılan tüm seçimlerde benzeri görevlendirmeler muhtelif İlçe seçim Kurullarınca yapılmıştır.

Ayrıca, İlçe Seçim Kurulları yalnızca bankamızdan değil birçok özel banka ve kuruluştan da aynı şekilde görevlendirmeler yapmaktadır. Nitekim, kamuoyuna yansıyan haberlerde yer alan listelerde bankamız dışındaki kuruluşlardan da görevlendirmeler yapıldığı açık bir şekilde görülmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Saygılarımızla,

Türkiye İş Bankası’