900 milyon seçmenin kullandığı ’da 1 seçmenin yaşadığı vahşi yaşam alanına sandığı kuruldu. Yalnız yaşayan rahibin oy kullanabilmesi için 4 kişilik bir komisyon ve bir polis memuru Gir ormanının aslanlı yollarında 45 km yol kat etti.

Dünya’nın en büyük nüfusa sahip ikinci ülkesi olan Hindistan’da yapılan seçimler ilginç görüntülere sahne oluyor. Bunlardan biri de Gujarat ili sınırları içinde kalan Gir Ormanı’nda yaşandı. 4 kişilik bir seçim komisyonu, ormanın 45 kilometre derinliğindeki bir noktada ikamet etmekte olan Baharatdas Darshandas isimli bir rahibin de Dünya’nın seçmen sayısı en fazla olan seçiminde oy kullanabilmesi için Darshandas’ın bulunduğu noktaya bir seçim sandığı götürdü.

Gir Ormanı’nın derinliklerinde inşa ettiği tapınakta 20 yıldır tek başına yaşayan rahip 2002’den beri hiçbir seçimi kaçırmadı. 69 yaşındaki Darshandas, bu yüksek katılım oranını her seçim günü bin metre yürümesine olduğu kadar, polis memuru ve seçim gözetmenlerinden oluşan komisyonun vahşi Aslanlarıyla ünlü Gir Ormanı boyunca yaptığı 45 kilometrelik yolculuğa da borçlu.

900 milyon seçmeni ve 1 milyondan fazla oy verme noktasıyla dünyanın en büyük katılımlı seçiminde görevliler herkesin oy kullanabilmesi için merkezden uzak köylere ve dağlık bölgelere sık sık taşıyorsa da sadece bir seçmen için yapılan bu yolculuk onlar için bile sıra dışı.

Reuters’e verdiği röportajda ‘Hükümet’in tek bir oy için harcadığı bu çaba bütün oyların ne kadar önemli olduğunu gösteren bir hareket. Burada seçime katılım %100 oranında. Umarım bütün Hindistan’da da %100 olur’ diyerek seçime katılıma verdiği önemi belirtti.

Hindistan’da seçimler 7 aşamadan oluşuyor ve 11 Nisan’da başlayan mevcut aşama 23 Mayıs’da sona erecek. Yerelden merkeze doğru giden temsilciler seçimi, parlamenterlerin başkanı belirlemesiyle son buluyor.