Grup Başkanvekili Engin Özkoç, şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğraması nedeniyle İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu. Soylu, ilk tepkiyi sosyal medyadan verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Çubuk’ta şehit cenazesi sırasında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğraması nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bazı kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Özkoç, dilekçesini sunmadan önce Ankara Adliyesi önünde partililerle yaptığı basın açıklamasında, şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu ve yanındakilere yönelik linç girişiminde bulunulduğunu söyledi.

Çubuk’taki cenaze töreninde yaşananlara ilişkin ihmali bulunanlar hakkında yasal haklarını kullanacaklarını ifade eden Özkoç, “İhmali bulunan kişiler hakkında hem CHP adına hem de CHP grubu olarak suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu kişilerden birisi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dur. Soylu, aleni bir şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği için ilgili yasa kapsamında suç işlemiştir.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu cenaze törenine katılmadan önce koruma polislerince emniyete bilgi verildiğini savunan Özkoç, buna rağmen gerekli tedbirleri almayan il emniyet müdürü ve diğer yetkililer hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

SOYLU’DAN İLK TEPKİ

CHP’nin hakkında yaptığı suç duyurusuna ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama geldi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Soylu,” PKK ve avanesine kucak açanların benim için mahkemeye müracaat etmeleri şahsım adına şeref beratıdır” dedi.