Merkez Bankası’nın dün gerçekleştirdiği nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini sabit tutması ulusal ve uluslararası çevrelerinde konuşulmaya devam ediyor. İngiliz FT bugünkü sayısında yayınlanan bir yazıyla küresel yatırımcıların karara tepkisine yer verdi.

Türk finans piyasalarının karardan olumsuz etkilendiğini tespit eden gazete buna sebep olarak faiz artırımına gidilmemesinin yatırımcıların güvenini sarsması ve bunun sonucunda stokunun daha da erimesi olduğunu iddia etti.

‘Türkiye yüksek faiz konusunda sessizliğini koruyor ve yatırımcılar buna sinirleniyor!’ diyen FT yazarı Adam Samson merkez Bankası’nın verilerine dayanarak yaptığı analizde Banka’nın rezervinin bir haftada 28,7 milyardan 26,9 milyara düştüğünün altını çiziyor. Ayrıca ABD Doları karşısında sadece bir işlem gününde %1,5 değer kaybeden ’nin aylık bazda %7 değer kaybederek yıllık ortalamanın altına düştüğünü belirtti.

‘YATIRIMCILAR TÜRKİYE’YE KIZGIN’

%20’ye yaklaşan enflasyon karşısında mevcut faizlerin yetersiz olacağını söyleyen yazar, piyasaların Merkez Bankası’nın %24’ün üstündeki faiz oranlarına göz kırpmasını beklerken hayal kırıklığı yaşadığını ve bu hayal kırıklığı sonucunda Türkiye’ye ‘kızdıklarını’ bu kızgınlığın da devam ederse Türk finans sektöründe ortaya daha karamsar tablolar çıkartabileceğini belirtti. Mart ayındaki toplantıda ‘gerekli görülürse ek parasal sıkılaştırma yapılabileceğinin’ duyurulduğunu ve bu açık kapının piyasaların güven ve umudunu arttırdığını hatırlatan yazar sözlerini ‘Nisan ayı toplantısında bu olumluluktan söz edilemez’ diye tamamladı.

UZMANLARDAN OLUMSUZ TESPİTLER

Uzman görüşlerine de yer veren makalede, Kanada’lı finans yöneticisinin ‘(Merkez) Banka’nın Mart’ta söylediği sözlerden vazgeçilmesi onlarda ciddi bir umursamazlık veya saflık olduğunu gösteriyor.’ dediği belirtildi.

Erdoğan’ın faiz karşıtı tavır ve söylemlerinin geçmişte çevrelerinde eleştirildiğini hatırlatan yazar, başka uzmanların söylediği şu sözleri aktarıyor:

Timoty Ash, BlueBay Fon Yönetimi

‘Merkez Bankası zamanını boşa harcamaktan vazgeçip çalışmaya başlamalı ve döviz rezervlerindeki azalmayı izah etmeli. Bu konuda bir açıklama yapılmaması can sıkıcı.’

İnan Demir, Nomura International

‘Dolar’daki azalma oldukça büyük ve SWAP işlemleri bunun ancak küçük bir kısmını açıklıyor.’

İsmini vermek istemeyen bir Türk uzman

‘Türk finans sektörü daha önce hiç bu kadar kırılgan olmamıştı.’