HDP Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, biriktirilmiş çok sayıda sıkıntının önlerinde olduğunu söyledi. Borçları ayrıntılı olarak ortaya koyacaklarını belirten Mızraklı iki örnek verdi: yenmiş, 92 bin liraya fincan takımları almışlar.

HDP Eş Genel HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ziyaret gerçekleştirerek başarılar diledi.
Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, kayyım döneminin borçlarını ayrıntılı olarak ortaya koyacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“Ama, ben size başka bir şey söyleyeyim. 1 ton 600 kilogram fıstıklı kadayıf yemişler. Bu rakamlar çok önemli değil. Yüzlerce takım ve fiyatları da oldukça pahalı fincan takımları göndermişler, 92 bin TL tutuyor. Kabaca şunu söyleyebilirim 92 bin TL fincan masrafıyla 460 ailenin 1 aylık gıda desteğini sağlayabilirdiniz.

TALANA İSRAFA YER YOK

Bizim işimizde zerre kadar talan ve israfa yer yok. Her şey tertemiz olacak. Her şey sizin yüreklerinizdeki kadar temiz ve saf olacak. Günü geldiğinde biz açıkladığımızda dünyadaki herhangi bir denetçi kuruluş buraya gelse denetlese, Sayıştay’ı gelse Maliye Bakanlığı’nın hesap uzmanları gelse evet bunlar, doğruyu söylüyorlar diyecek kadar ayrıntılı bir şekilde borçları ortaya koyacağız.

Ama ben size başka bir şey söyleyeyim. 1 ton 600 kilo fıstıklı kadayıf yemişler. Bu rakamlar çok önemli değil. Yüzlerce takım ve fiyatları da oldukça pahalı fincan takımları göndermişler, 92 bin TL tutuyor. Ben Sarmaşık Derneği’nden geliyorum. Bütün rakamları okuduğum zaman hep ruhumda ihtiyaç sahibi o ailelerin, gıda destek programında yürüttüğümüz çalışmalarda o rakamlar neye tekabül eder aklımdan o geçti. Kabaca şunu söyleyebilirim 92 bin TL fincan masrafıyla 460 ailenin 1 aylık gıda desteğini sağlayabilirdiniz.”

BİR MASAYA ÖDEDİKLERİ PARA İLE
560 AİLNİN 1 AYLIK GIDA MASRAFI KARŞLANIR

Mızraklı, 112 bin liraya masa alındığını bu para ile 560 ailenin 1 aylık gıda ihtiyaçlarının giderileceğinin altını çizerek, “Bizler yoksul esaslı belediyeciliği her zaman birinci gündem maddesi olarak tutacağız. Ama beraberinde bir halkın ihtiyaç duyduğu bütün sosyal, maddi, manevi, inanç boyutuyla ve beraberinde her yaş grubunun ihtiyaçları önceliğimiz olacak. Yerel yönetimimiz kendi yaşadığı toplumun aynası ve yansıması olacak, onun ihtiyaçları temelinde çalışacak” diye konuştu. 

TEMELLİ: KAYYIMLARI SÜPÜRÜP ATTIK

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise kayyım dönemini eleştirirken şunları söyledi:
”Kayyımlar şark ıslahat planının bugünlere uyarlanması. Biz bu tarihi çok iyi biliyoruz. 1920’lerden bugüne kadar tekçi anlayışın, halkları yok sayan anlayışın, kültürleri yok sayan anlayışın nasıl bir istibdat dönemi uyguladıklarını çok iyi biliyoruz. Kültür kırımı yapan, tarih kırımı yapan, kentleri yakıp yıkan bir zihniyetin kayyım olarak karşımıza çıktığı geri bıraktığımız bir 29 ay yaşadık ve bu kayyımlarında nasıl tahribat yarattığını da çok iyi biliyoruz. Sadece iktisadi olarak değil kültüre, tarihe yönelik saldırılarıyla halkı yok sayan, halkın dilini kültürünü, yaşam hakkını yok sayan bir anlayışın nasıl ete kemiğe büründüğünü nasıl belediyelerimizi kentimizi zapt ettiğini hep birlikte yaşadık. İşte bu zapta karşı bu kent kırımına karşı bu kültürü tarihi yok sayan bu anlayışa karşı hep birlikte direndik mücadelemizi var ettik ve kayyımları süpürüp attık.”

BULDAN: GASP EDİLEN BEDİYELERİ GERİ ALDIK

HDP’nin dier Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediyeyi kazanarak, gasp edilen belediyeleri geri aldıklarını ifade ederken şunları söyledi:
“Bu hakkımızı bu hukukumuzu bir kez daha elde ederek bugün burada olmanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz. Çünkü bu merdivenlerin sonundaki binanın içinde Sevgili Gültan Kışanak’ın ve Sevgili Fırat Anlı’nın bırakmış olduğu irade vardır. Onların bize bıraktığı bu iradeye sahip çıkmak bizim görev ve sorumluluğumuzdu. Bundan dolayı bu iradeye bir kez daha sahip çıktık.”

DİYARBAKIR/TARAFSIZ HABER AJANSI