İran İslam Cumhuriyeti Bakanı Issa Kalantari ve Türkiye Cumhuriyeti ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank 24 Nisan Çarşamba günü Tahran’da buluştu. Toplantıda İran, sınıra inşa edilen Türk duvarının doğal yaşamı olumsuz etkilediğine dair kaygılarını iletti.

Kalantari, toplantıda Türkiye’nin atık yönetimi konusundaki teknik tecrübelerinden faydalanmaya hazır olduklarını belirtti.

Fatma Varank, Türkiye’nin geçmiş yıllarda kişi başına 400 parça plastik tüketirken bu sayının artan fiyatlardan ötürü %75 azaldığının altını çizdi ve 2030 yılı itibarıyla tüm atıkları kaynağında ayrıştırmayı ve enerji üretimi için faydalanmak için gerekli altyapıyı oluşturmayı planladıklarını söyledi.

TÜRKİYE’NİN İRAN SINIRINA ÖRDÜĞÜ :
GÜVENLİK İÇİN FAYDALI VAHŞİ HAYAT İÇİN ZARARLI

Türkiye’nin İran sınırına inşa ettiği 144 kilometrelik duvarın etkilerinden bahseden Kalantari ‘Tarafların meşru kaygıları, duvarın ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin gözden kaçmasına sebep oluyor’ dedi ve ‘duvarın İran ve Türkiye’deki ekosistem için hayati öneme sahip vahşi türlerinin sınırı geçmesini engellememesi gerektiğini ve bunun sağlanması için de iki ülke uzmanlarının işbirliği içinde çalışmasının olumlu olacağını’ ekledi.

Fatma Varank da cevaben ‘Çevre ve sınır tanımazdır. Bu konularda işbirliği yapmalıyız’ dedi ve ‘duvarın bazı bölümlerinde değişiklikler yapıldığını, vahşi hayvanlar için geçiş noktaları bırakıldığını ancak bu geçitlerin bazı büyük hayvanlar için yeterli olmadığını ve sorunların çözümü için işbirliğine açık olduklarını’ ekledi.

DUVAR NEDEN İNŞA EDİLMİŞTİ?

Türkiye 2017 yılında İran sınırı boyunca gerçekleşen ve kaçakçılık faaliyetlerini önlemek ve sınır bölgelerinin güvenliğini sağlamak için 560 kilometrelik İran sınırının Ağrı ve Iğdır’dan geçecek olan 144 kilometre uzunluğunda bir duvar örme kararı almış ve yapıma aynı yılda başlanmıştı. 2018 Ekim ayı itibarıyla 88 kilometresi tamamlanan duvarın 2019 Baharı’nda bitmesi planlanıyor.