Cumhurbaşkanı Emmanuel 3 aydır süren “ulusal müzakere” toplantılarının ardından Elysee Sarayı’nda basın toplantısı düzenledi.

Elysee Sarayı’nda yaptığı basın açıklamasında dikkat çeken noktaların başında “Siyasal İslam” söylemleri vardı.

“Gerçek laiklikten bahsetme zamanı geldi”

Ekonomiden politikaya birçok konuya değinen Macron Fransa’yı Cumhuriyet değerlerinden uzaklaştırmak isteyen bir siyasal İslam karşısında kesinlikle esneklik göstermeyeceklerinin altını çizdi.

MACRON’DAN FRANSA’YA UYARILAR:

“Cumhuriyetimizden kopmak isteyen siyasi bir İslam’dan bahsediyoruz”

Laikliğin artık gizlemeden açıkça söylenmesi gereken bir şey olduğunu ifade eden Macron, “Aslında laiklikten bahsederken gerçekten laiklikten değil ama cumhuriyetin bazı bölgelerine yerleşmiş olan gettolaşmadan bahsediyoruz… Din adına politik amaçlar güden insanlardan bahsediyoruz, Cumhuriyetimizden kopmak isteyen siyasi bir İslam’dan bahsediyoruz” sözlerini kullandı.

Yapılan basın açıklamasının başlıkları arasında, Sarı Yelekliler Hareketinin aylardır sürdürdüğü protesto gösterileri sonrası, çalışanların ödedikleri gelir vergisinde indirimi, emekli maaşlarında artış ve kamu hizmetlerinde reform paketi düzenlemesi, iklim değişikliği de vardı.

Macron, Sarı Yelekliler’ in eylemlerinin sebebi olan sorunlara çözüm bulmak ve taleplerine yanıt vermek için ülke çapında düzenlenen 3 ay boyunca devam eden hararetli “ulusal müzakere” toplantılarda alınan kararları 2,5 saatlik bu basın toplantısında açıkladı.

Macron Sarı Yeleklileri şaşırtmadı

Dev reformlar açıklaması beklenen Macron’ un açıklamalarında “sürpriz” olmadığı gibi, basın toplantısında açıklanan yeni adımlar, muhalefeti ve Sarı Yelekliler’i tatmin etmedi.
Cumhurbaşkanı Macron, 3 ay süren tartışmaların ardından halkın adalet ve demokrasi istediğinin ortaya çıktığını belirterek, 4 büyük başlık altında reforma gideceklerini duyurdu. Daha hızlı ve derin demokrasi başlığı altında, yerel yönetimleri güçlendireceklerini, eğitime daha fazla bütçe ayıracaklarını, parlamenter sayısını azaltacaklarını, oransal seçim sistemini getireceklerini belirtti.
Emekli maaşlarının en az 1000 Euro olması gerektiğini söyleyen Macron açıklamasında 2000 Euro’nun altındaki emekli maaşlarına 1 Ocak itibari ile düzenleme getirileceğini söyledi.

5 milyar Euro’yu bulacak vergi indirimlerine gideceklerini, çalışan vatandaşların ödemesi gereken gelir vergisinin düşürüleceğini ve şirketlerin ödemesi gereken bazı vergilerin kaldırılacağını söyledi.


2022’ye kadar belediye başkanlarının onayı olmadan kentlerde okul ve hastanelerin kapatılamayacağı, referandum için toplanması gereken imza sayısının da 4,5 milyondan 1 milyona indirileceğini açıkladı.

Macron bununla birlikte Fransa halkının da daha fazla çalışması gerektiğinin altını çizdi.

İltica şartlarını karşılayan herkes ülkeye kabul edilmeli

Ülkenin göçmen politikası ile ilgili her yıl parlamento bir oturum düzenleneceğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ülkenin göçmen politikasını yeniden gözden geçirmesinin altını çizdi. Avrupa’nın da bu konuda iş birliğini güçlendirmesi ve bu çerçevede Schengen bölgesine ilişkin yeni çalışmaların yapılması gerektiğini sözlerini ekledi.
Milletvekili ve senatörlerin sayısının yüzde 25-30 azaltılacağını belirten Macron, parlamentoda tüm siyasi partilerin orantılı temsil edileceğini söyledi.

“Bir sonraki seçim umrumda değil”


Macron, bir gazetecinin 2022’de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağıyla ilgili sorusuna, “Bir sonraki seçim umrumda değil. Görevimi başarıyla tamamlamak istiyorum. Ülkemin başarılı olmasını istiyorum çünkü onu her şeyden daha çok seviyorum. Bugün bu benim konum değil. 5 yıl önce de bu benim konum değildi.” şeklinde yanıt verdi.


Halkın yüzde 37’si ikna oldu


Macron’un konuşmasının hemen ardından Harris İnteractive tarafından yapılan ankette; Cumhurbaşkanı’nın, Fransızların sadece yüzde 37’sini ikna edebildiğini görüldü. Fransızlar’ın yüzde 63’ü ise Macron’un açıklamalarından ikna olmadıklarını dile getirdi.