• Rabia Naz’ın şüpheli ölümüyle ilgili dosyasına erişim yasağı!

  Giresun’un Eynesil İlçesi’nde şüpheli şekilde ölen ’la ilgili soruşturmada savcılığın talebi üzerine mahkeme tarafından dosyaya yasağı getirildi.

  Görele Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 12 Nisan 2018’de meydana gelen olayla ilgili çok yönlü devam ediyor.

  Başsavcılık, daha önce bilgilerine başvurulan 50 tanığın ifadelerini inceleme işlemini sürdürüyor. Yeniden dinlenilmesi gerekli görülenler ise adliyeye davet edilerek tekrar beyanları alınıyor. Olayla ilgili daha önce dinlenmeyen yeni tanıklar da araştırılıyor.  

  5 KİŞİLİK ÖZEL EKİP, ARAŞTIRMALARINI SÜRDÜRÜYOR

  Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili Giresun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliğince kurulan 5 kişilik özel ekip de araştırmalarını sürdürüyor.

  AMAÇ SORUŞTURMANIN DAHA SAĞLIKLI YÜRÜTÜLMESİ

  Savcılığın talebi üzerine mahkemenin dosyaya erişim yasağı kararı alma gerekçesi, hem kamuoyu hem de sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin önlenmesi, soruşturmanın daha sağlıklı yürütülmesi olarak ifade ediliyor.

  NE OLMUŞTU?

  11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesinde evlerinin önünde yaralı halde bulundu, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Rabia Naz Vatan, hayatını kaybedeli bir yıl oldu, ancak ölümüyle ilgili sorular ve sır perdesi henüz aydınlatılamadı. Rabia Naz’a bir otomobilin çarptığı, ağır yaralanan küçük kızın hastaneye götürülmek yerine evin önüne bırakılarak çatıdan atlamış gibi gösterilmeye çalışıldığı iddiaları vardı.
  Kayıtlara ilk önce intihar olarak giren olayda baba Şaban Vatan’ın ısrarlı çabaları sonrasında olayla ilgili yapılan araştırmada hazırlanan bilirkişi raporunda Rabia’nın çatıdan atlamış ya da düşmüş olamayacağı ortaya çıkmıştı.
  31 Mart seçimlerinde yeniden seçilemeyen eski Eynesil Belediye Başkanı’nın yeğeninin Rabia Naz’a çarptıktan sonra küçük kızı evin önüne bıraktığı iddiasını dile getiren baba Şaban Vatan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’yi dosyayı kapatmaya çalışmakla suçlamıştı. Canikli ise 25 Mart’ta baba hakkında suç duyurusunda bulundu ve basın açıklamasıyla kendisini savundu. Canikli 19 Nisan’da da Rabia Naz’ın şüpheli ölümü hakkında Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için araştırma önergesi verdi.

  Kızının ölümünün izini sürerek olayı aydınlatmaya çalışan baba Şaban Vatan ise akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için mahkeme kararıyla Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kapatıldı.