İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘ankesör soruşturması’ kapsamında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mensubu olduğu öne sürülen 210 muvazzaf askeri personel hakkında yakalama ve kararı verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Jandarma Komutanlığı ekiplerinin bu sabah katıldığı operasyonda, 112’si Kara Kuvvetlerinde, 29’u Hava Kuvvetlerinde, 50’si Deniz Kuvvetlerinde, 14’ü Jandarma Genel Komutanlığı’nda 5’i Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli 210 muvazzaf evlerinden alınarak gözaltına alındı.

Gözaltı kararı verilen askerler arasında 5’i albay, 7’si yarbay, 14’ü binbaşı, 33’ü yüzbaşı, 47’si üsteğmen, 2’si teğmen 102’si astsubay olduğu belirlendi.
Yakalama kararı çıkan 210 TSK personelinden 55’i İstanbul’da, 59’u da diğer illerde yakalandı. 96 kişi için de yakalama çalışmaları sürüyor.

nedir?
FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonlarda gözaltına alınan şüphelilerin verdiği bilgiler doğrultusunda “mahrem imamların” kullandığı 11 ankesörlü telefonla 2010-2016’da gerçekleştirilen bir milyonun üzerindeki “ardışık” aramalar ortaya çıkarılmıştı.


5 milyon arama incelendi
Birkaç saniye süren görüşmelerin yanı sıra 2,5 dakikaya kadar konuşmaların yapıldığı ankesörlü telefonlardan 15 Temmuz 2016’ya kadar olan kayıtlarda 73 kişinin ardışık arandığı tespit edilip askerlerin itirafları doğrultusunda TSK yapılanmasından sorumlu mahrem imamların kimlikleri belirlendi. Örgüt üyesi “mahrem imamların” deşifre olmamak için TSK içindeki FETÖ mensupları subaylar ile ankesörlü telefonlar ile iletişim kurdukları tespit edilmişti.