FETÖ üyeliği şüphesiyle 15 aydır ev hapsinde tutulan ’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda güvenlik amir yardımcısı olarak görev yapan Nazmi Mete Cantürk ve ailesi hakkında iddianame hazırlandı. Şüpheliler 15 yıl hapis istemiyle yargılanacak.

Nazmi Mete Cantürk’ün 2008- 2017 yılları arasında FETÖ’den adli işlem gören çok sayıda şüpheliyle irtibatı olduğu tespit edildi. Cantürk hakkında FETÖ soruşturması kapsamında Ekim 2017’de gözaltı kararı verildi ancak Cantürk yapılan aramalarda bulunamadı.

Geçtiğimiz günlerde soruşturmayla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. 31 Ocak 2018 tarihinde ise ilginç bir gelişme yaşandı. ABD Başkonsolosluğu, Cantürk’ü savcılığa teslim etti. Cantürk, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından sorgulandı. İfadesinde ABD Başkonsolosluğunda diplomatik güvenlik federal polis teşkilatı memuru olduğunu söyleyen Cantürk, ABD Dışişleri Bakanlığı yerel çalışanı olduğunu belirtti. ABD Başkonsolosluğu’ndaki görevinden önce ise 4.5 yıl Londra’da bir şirkette çalıştığını aktardı.

FETÖ SANIKLARIYLA YOĞUN İRTİBAT

Cantürk’ün 2008-2017 yılları arasında irtibatlı olduğu isimler arasında kritik pozisyonlarda görev alan FETÖ şüphelileri bulunurken içlerinde eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay, Tahşiye kumpasında rol alan “Nakkaş” kod isimli eski Emniyet Müdürü Bayram Özbek, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli, eski İstanbul TEM Şube Müdürü Ömer Köse ve Yurt Atayün, eski İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürü Muhammet Fatih Sarıyıldız, eski Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürü Zeki Bulut, eski Emniyet Müdürü Zeki Taşkın, eski Emniyet Müdürü Tufan Ergüder, 15 Temmuz darbe girişiminde tankın içinden çıkan eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı, MHP’ye kurulan kaset kumpasında rol alan TARKİM Havacılık şirketinin patronu İbrahim Faruk Bayındır ve Balyoz davasının hâkimi Murat Üründü gibi isimlerin olması dikkat çekti.

AİLECE YARGILANACAKLAR

İfadesinin ardından da Cantürk hakkında ev hapsi uygulanarak elektronik kelepçe takılmasına karar verildi.

16 aydır ev hapsinde olana Cantürk’ün iddianamesi ise geçtiğimiz günlerde hazırlandı. İddianamede Cantürk ile birlikte eşi ve kızı hakkında Türk hükümetinin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olmakla suçladığı Fethullah Gülen yapılanmasıyla bağlantıları bulunduğu gerekçesiyle “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla hapis cezaları talep ediliyor. İddianamenin 8 Mart’ta tamamlandığı ama kamuya açıklanmadığı belirtildi.

İLK DURUŞMA 25 TEMMUZ’DA

22 Mart tarihli tutanaklarda ilk duruşmanın 25 Temmuz’da yapılacağı belirtilirken Amerikan konsolosluklarında görev yapan diğer iki Türk vatandaşı daha 2017’de terör ve casusluk suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

2 KONSOLOS ÇALIŞANI TUTUKLU

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda tercümanlık yapan ayrıca ABD’nin Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi için çalışan Metin Topuz’un en son 28 Mart’ta bir sonraki duruşmaya kadar tutukluluk halinin devam etmesine karar verilmişti. Topuz suçlu bulunması halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir. ABD’nin Adana Konsolosluğu’nda tercüman olarak çalışan Hamza Uluçay da geçen Ocak ayında terör örgütüne yardım etmek suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Hapis yattığı iki yıllık süre göz önünde tutularak tahliye edilen Uluçay’a yurtdışına çıkış yasağı konmuştu.

İLK DURUŞMA 25 TEMMUZ’DA

22 Mart tarihli tutanaklarda ilk duruşmanın 25 Temmuz’da yapılacağı belirtilirken Amerikan konsolosluklarında görev yapan diğer iki Türk vatandaşı daha 2017’de terör ve casusluk suçlamalarıyla tutuklanmıştı.
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda tercümanlık yapan ayrıca ABD’nin Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi için çalışan Metin Topuz’un en son 28 Mart’ta bir sonraki duruşmaya kadar tutukluluk halinin devam etmesine karar verilmişti. Topuz suçlu bulunması halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

ABD’nin Adana Konsolosluğu’nda tercüman olarak çalışan Hamza Uluçay da geçen Ocak ayında terör örgütüne yardım etmek suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Hapis yattığı iki yıllık süre göz önünde tutularak tahliye edilen Uluçay’a yurtdışına çıkış yasağı konmuştu.