İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP dönemine ait 2018 yılı faaliyet raporu dün mecliste tartışmalar arasında kabul edildi.

’nin 2018 yılı hesaplarının incelenmesine ilişkin Denetim Komisyonu Raporu’nu hazırlayan meclis üyelerinden olan Tarık Balyalı, ’nin ihalelerini de mercek altına aldı.

Özellikle İBB’nin kendi şirketlerinin aldığı ihalelerde ilginç sonuçlara ulaşan Balyalı, 2018 yılında İBB’nin yaptığı 408 ihalenin 64 tanesinin bağlı şirketler tarafından alındığını, ihalelerin parasal tutarının da 3 milyar 254 milyon 584 bin 654 lira olduğunu tespit etti.

İHALELER YÜKSEK FİYATLARLA SONUÇLANIYORDU

Belediyenin yaptırdığı her 100 TL’lik işin 33 TL’sinin iştirak şirketlerine gittiğini belirten Balyalı “İştiraklerimiz bu ihalelerin neredeyse tamamına tek başlarına giriyor ve hiç rakipleri olmuyor. Doğal olarak bu ihalelerde rekabet oluşmuyor ve ihaleler yüksek fiyatlarla sonuçlanıyor” diyerek örneğini verdi.

İBB şirketi olan Hamidiye firmasının internet sitesine göre 2017 yılından bu yana damacana fiyatının 9 TL olduğunu ifade eden Balyalı, şöyle devam etti:

“Peki İBB ne kadara alıyor? 9,5 TL. Bir belediye hiç kendi kendini kazıklar mı? Buradan çıkıp bir şişe damacana su alsak 9 TL vereceğiz ama 65 bin adet damacana su alınca tanesini 9,5 TL’den alacağız.”