’e ait olduğu düşünülen bir duvar resmi Londra’da protesto alanın iki sokak ötesinde ortaya çıktı.

Bansky’e ait olduğu düşünülen duvar resminde, elinde “Extinction Rebellion” grubunun amblemini tutan yeni ekilmiş bitkinin yanında oturan bir çocuk görülüyor. Çocuğun elindeki yazıda “Bu andan itibaren umutsuzluk sona eriyor ve taktikler başlıyor” sözü dikkat çekiyor.

53 yaşındaki sokak sanatı hayranı Lindsey Solomons ise “Daha Bansky olduğu doğrulanmadı ama hepimiz çok heyecanlıyız. Bence mesaj çok açık, eğer gezegenimiz için bir şey yapmazsak kendimiz çaresiz bir durumda bulacağız. Resim bu mesajı çok güzel bir şekilde vermiş” diye konuştu.


“Extinction Rebellion” grubunun” İklim Değişikliği” ne dikkat çekmek için başlattığı Londra’da ki eylem iki hafta sürdü. İngiliz medya kuruluşlarının aktardığı haberlere göre eylem başlangıcından itibaren 130 bin kişi gözaltına alındı ve 69 kişi hakkında şikayetçi olundu. Protestolar nedeniyle Londra’ da bazı bölgelerde hayat durdu”.


İKLİM DEĞİŞiKLİĞİ AKTİVİSTLERİ KENDİLERİNİ LONDRA BORSASI ÖNÜNDE YAPIŞTIRDI


Bansky koleksiyoncusu ve uzman John Brandler, The Guardian’a yaptığı açıklamada yapılış şekli ve teması açısından eserin orijinal olduğunu savundu.
Westminster konseyi ise parçanın orijinalitesini araştırdıkları fakat Bansky cephesinden henüz bir onaylama gelmediğini söyledi.

EXTENTİON REBELLİON


Kendilerini isyancı olarak tanımlayan grup, yakın zamanda Londra’da yaptığı eylemlerle ile trafikte kaosa seri tıkanıklara sebep oldu.
10 günlük gösterilerini ise 25 Nisan Perşembe günü bazı üyelerin kendilerini Londra Menkul Kıymetler Borsası binasına yapıştırmaları ile sonlandırdılar.

48 yaşındaki “İklim Değişikliği” aktivist grup destekçisi Calvin Benson Sky News’e yaptığı açıklamada Bansky’e ait olduğu düşünülen duvar resminin eyleme katılan insanların ve İngilizlerin iradelerini yansıttığını söyledi.

BANSKY KİMDİR?

Asla tam kimliğini açıklamayan Bansky, kariyerine İngiltere’nin Bristol kentinde binaları sprey boya ile boyayarak başladı ve o zamandan beri dünyanın en iyi bilinen sanatçılarından biri haline geldi.

Tartışmalı ve sık sık hicivli görüntüleri yer veren Bansky ’nin eserlerinin arasında öpüşen iki polis memuru, sarı gülen yüzlü silahlı çevik kuvvet polisi ve “Şimdi gülün, ama bir gün sorumlu olacağım” kelimelerini taşıyan bir şempanze var.

Sotheby’s Müzayede evindeki açık artırmada satılan eseri “Girl With the Ballon” satışından saniyeler sonra Bansky’ nin içine önceden yerleştirdiği düzenek ile kendini imha etmişti.