yerel seçimlerinde sandıktan çıkan ’dan ihraç edilmiş isimlere yönelik incelemeler sürüyor. Valiliği, belediye meclisi üyesi 4 kişi ile 2 muhtarın ifadelerinin alınmasını istedi.

Tunceli Valiliği’nin YSK’ya gönderdiği yazı üzerine 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Tunceli Belediye Meclis Üyesi seçilen ancak kanun hükmünde kararname (KHK) ile kamu memuriyetinden çıkarılan 4 üye ile 2 muhtarın ifadelerine başvurulacak.

Tunceli Valiliği İl Güvenlik İşleri Bürosu’ndan Vali Tuncay Sonel imzasıyla YSK’ye gönderilen yazıda, Tunceli Belediye Meclis üyeleri Hıdır Demir, Özcan Ateş, Metin Kılıç ve Candan Badem ile Meşeyolu Muhtarı Hakkı Suvan’a merkez ilçe kurulu, Gözeler Muhtarı Turgay Bilge’ye de Ovacık İlçe Kurulu’nun mazbata verdiği belirtildi.

Tunceli Belediye Başkanlığı’nı Türkiye Komünist Parti’li Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı.

YSK’nın KHK ile ihraç edilenlerin kamu görevinde bulunamayacağını bildirdiği aktarılan yazıda, bu kişilere verilen mazbataların geçerli olup olmadığı yönünde görüş istendi.

Yüksek Seçim Kurulu da Tunceli Merkez İlçe Seçim Kuruluna yazı göndererek, 4 belediye meclis üyesi ile 2 muhtarın savunmalarının 7 gün içerisinde alınmasını istedi.

Bu kararın tebliğ edildiği söz konusu kişilerin yazılı ya da sözlü olarak kurul huzurunda yapacağı belirtildi.

15 TEMMUZ SONRASI OHAL DÖNEMİ VE KHK’LAR

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi sonrasında 20 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan OHAL ilan etti. OHAL ile başlayan süreçte darbecilerin yanı sıra on binlerce kamu çalışanı FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle KHK’larla işten çıkarıldı. Bu süreçte FETÖ’cü olmadığı halde AK Parti iktidarını eleştiren kamu çalışanları da haklarında memuriyetten çıkarılabileceklerine dair herhangi bir mahkeme kararı olmamasına karşın KHK’ların hedefindeydi.