Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam kampındaki açılış konuşmasında parti içinde yükselmeye başlayan muhalif hareketleri ağır sözlerle eleştirdi: “İçimizde belli seviyelere, noktalara gelenlerin yaptığı çalışmalar yenilir yutulur değil. Habil ve Kabil’le başlayan süreç devam ediyor.”


Erdoğan, partisinde yer alan bazı isimlere tepki gösterirken “İçimizde yanlış yapanlar olduğunu ifade etmeden geçemeyeceğim” dedi. Erdoğan, parti içi muhalefete yönelik şunları söyledi:

”(İstanbul seçimi) Biz artık bu iş bitti kaybettik noktasında değiliz. Hakkımızı elimizdeki tüm hukuki verilere dayalı olarak arayacağız. Bunun çalışmasını da sürdürüyoruz. Tabii şunu da söylemem lazım, ne yazık ki biz dışarıyla bir mücadele verirken ama içimizde de bize yanlış yapanların da olduğunu burada ifade etmeden geçemeyeceğim. Tabii bu yeni bir şey değil. Bu ilk insanla başlayan bir süreç.

PARTİ İÇİ MUHALEFETE
HABİL VE KABİL GÖNDERMESİ

Habil’le Kabil arasındaki o süreç hâlâ devam ediyor. Kıyamete kadar da devam ediyor. Maalesef içimizde belli seviyelere gelenlerin yaptığı çalışmalar yenilir, yutulur cinsten değil. Bu davanın adamı olduğunu söyleyenler bütün seçim kampanyası boyunca neredeler ya? Bunlar nereye gittiler?

İSTİŞARELERİ YÖNETİM YAPAR
VE BİR KARAR VERİR

‘Efendim ben beğenmedim bunu’ Beğenmeyebilirsin. Biz herkesin beğendiği bir başarıyı ne zaman gösterdik ki. Burada bir yönetim varsa bu yönetim istişarelerini yapar ve bir karar verir. Bu karara da hep beraber uyarız. Bu bir teşkilatın ahlakıdır. Bu ahlaktan mahkum olanlar kendilerini hiçbir zaman anlatamayacaklardır. Bunu bilmeleri lazım.

HANGİ İLÇELERDE NELER OLUYOR
BUNLARIN HEPSİ BİZE GELİYOR

Bilesiniz ki bu teşkilat sadece Ankara’da kabuğuna çekilmiş bir teşkilat değildir. Hangi ilçelerde neler oluyor bunların hepsi bize geliyor. Nerede neler döndüğünü hepsini biliyoruz.

ZAMANI GELDİĞİNDE HESAP SORMASINI BİLİRİZ
BUNLARI SIRTIMIZDA TAŞIYACAK DEĞİLİZ

Zamanı geldiğinizde bizler bu teşkilatın geleceği için de bunların hesabını sormasını biliriz: Bunları sırtımızda taşıyacak değiliz. Bu parti bir davadır.

BU DAVAYA GÖNÜL VERENLERİN
KENDİLERİNİ SIR KÜPÜ İÇİNDE TUTMASI GEREKİR

Bu davaya gönül verenler sır küpü içinde kendilerini tutmaları gerekir. Tutmuyorlarsa kendileri bilir. Bizi diğerlerinden ayıran da budur. 

Bu yeni değil, bu ilk insanla başlayan süreç. Habil ve Kabil ile başlayan süreç devam ediyor. İçimizde belli seviyelere, noktalara gelenlerin yaptığı çalışmalar yenilir yutulur değil.

RÜZGARA GÖRE YÖN DEĞİŞTİRENLER BU KAVGANIN SIRRINA EREMEZ, FIRSATÇILARA BU MEYDANI BIRAKMAYACAĞIZ

Esen rüzgara göre yön değiştirenler, sırça köşklerinde yüksek siyasetçilik yapanlar bizim verdiğimiz kavganın sırrına eremez Fırsatçılara bu meydanı bırakmayacağız.”


Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘’Partimiz dar ve çıkarcı bir gruba terk edilemez” diyerek yayınladığı manifestoda, “Cumhurbaşkanlığı kurumu toplumun en az yarısı ile psikolojik bir kopuş yaşamaktadır’’ demişti
Davutoğlu: AK Parti, dar ve çıkarcı bir gruba terk edilemez