Rusya Devlet Başkanı Vladimir , Çin’in başkenti Pekin’de “Kuşak ve Yol Forumu”na katıldı. , Suriye’deki son gelişmelerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

“Dünya ekonomisinde ticaret savaşları ve ambargolar, onları başlatanların dışında hiç kimseye gerekli değil. Hiç kimse ambargo ve ticaret savaşı, savaş istemiyor. 
Pekin’de görüştüğüm ülke temsilcileri Rusya ile işbirliği yapmak istedi. Aramızda çok iyi ilişkilerin kurulması bizim için önemli.

‘ORTAKLARIMIZIN PETROL İHTİYACINI KARŞILAMAYA HAZIRIZ’

Çin ve birçok ortağımızın petrol ihtiyacıñı karsılayabiliriz. Biz dünyanın en büyük üreticisiyiz, günde 11.5 milyon varil üretiyoruz. Ve bunun daha fazlasını yapabiĺiriz.

Muhalefetin Suriye’de Başkan Esad’ı ve hükümetini galip gelen taraf olarak gördükleri belli oldu. Bu bir gerçek.
Teröristlerle mücadeleye devam etmeliyiz, bu kişilerin büyük kısmı İdlib bölgesinde. Eğer oradan, bazen olduğu gibi bir takım saldırılar yapacak olurlarsa, buna karşılık vereceğiz. Bence bunu artık hissetmiş durumdalar.


Sivil halk gibi bir faktör söz konusu. Maalesef sivil halk, o bölgede konuşlanan çok sayıda teröristin baskısı altında çile çekiyor. Bu bölgede sivil halka şu anda neler olduğu, aktif bir silahlı çatışma sırasında neler olabileceği ile karşılaştırılmalı. Operasyonu prensipte dışlamıyorum, fakat Suriyeli dostlarımızla birlikte şu anda bunun uygun olmadığını düşünüyoruz. Özellikle bu insani bileşeni kast ediyorum