Avrupa Halk Partisi’nin, ’ndaki liste başı adayı olan Alman Manfred Weber, Türkiye ile ilişkilerde “en çok dürüstlüğe ihtiyaç var. müzakerelerinin sonlandırılması gerek.” dedi.

Mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu () seçimlerinde muhafazakâr Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) liste başı adayı olan Manfred Weber, Türkiye’nin Avrupa Birliği () üyeliğine karşı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Alman Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin, Münster kentinde Avrupa seçimleri kampanyasına start verdikleri toplantıda konuşan Weber, ” AB ile Türkiye’nin ilişkilerinde gelinen noktada en çok “dürüstlüğe ihtiyaç duyulduğunu” söyledi. “Bu nedenle Türkiye’nin AB’nin üyesi olabileceğine inanmıyorum” diyen Alman politikacı, “Ortaklık, dostluk istiyoruz ama Türkiye ile üyelik müzakerelerini sonlandırmamız gerek” dedi. 

Alman siyasetçi, Salı günü Atina’da seçim kampanyasını başlatması dolayısıyla yaptığı konuşmada da, Türkiye’nin “hiçbir zaman AB üyesi olamayacağını” söylemişti.

Mayıs ayındaki seçimlerle birlikte Jean-Claude Juncker’den boşalacak Avrupa Komisyonu Başkanlığı için de yarışmayı hedefleyen Weber, “Kopuş ya da birliktelik? Aslında çoktan cevaplandırılmış olan bu soru, AB’nin birçok ülkesinde tekrar gündemde” şeklinde konuştu. Weber, Avrupa’nın “milliyetçilere ve bencillere karşı savunulması gerek” dedi.

Toplantıda konuşan CDU Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer ve CSU lideri Markus Söder de, popülistler ve AB karşıtlarıyla mücadele çağrısı yaptılar.

Anketlere göre, Mayıs ayı sonunda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AB’ye eleştirel yaklaşan, popülist partilerin sandıktan güçlenerek çıkması bekleniyor.