Cuma günü parlamentosunda yapılan oylamayla sözde Soykırımı’nı tanıyan yasayı geçirdi. ‘Osmanlı otoritelerinin kendi sınırları içindeki bir azınlık olan Ermenileri sistematik halde yok etme hareketi uluslararası tarihçiler camiası tarafında 20. Yüzyılın ilk soykırımı olarak tanımlanmıştır.’ diyen kanun parlamentodaki tüm kanatların desteğiyle geçti.

Amir metinde kanunun, sözde mağdurlara bir saygı duruşu olmasının amaçlandığı ve bu olayın bütün insanlığa bir ders olması gerektiği belirtildi. Ayrıca, ‘bu kanun meclisin insan haklarına verdiği önemin bir göstergesidir’ denildi.

Kanun metninde, ’ günü Ermeni nüfusa karşı yapılan kıyım bütün dünyada anılmaktadır zira 1915 ’ında 250 Ermeni entelektüel ve cemaat ileri geleni, ‘Genç Türkler’ hükümetinin görevlendirdiği Osmanlı otoriteleri tarafından İstanbul’da yakalanıp idam edildiler’ denilerek olayların tarihi boyutuna da yer verildi. 1. Dünya Savaşı ve takip eden yıllarda 800.000 ila 1.500.000 Ermeni’nin yapılarak öldürüldüğünü iddia eden kanunun yasalaşmasıyla Portekiz, Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan 29.ülke oldu.