Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’taki temasları kapsamında başkent Bağdat ve Basra’nın ardından ’e geldi. Uluslararası Havalimanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi () Başbakanı Neçirvan ve Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Bakan Çavuşoğlu’nun, Erbil’deki temasları kapsamında bugün IKBY Başbakanı Barzani, IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile Erbil’deki Türkmen siyasi temsilcilerle bir araya gelmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dün Bağdat’ta Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, mevkidaşı Muhammed Ali el-Hekim, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ve Türkmen milletvekilleriyle bir araya gelmişti. Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Basra’da Vali Esad el-İdani ile de bir görüşme gerçekleştirmişti.

MAHROUR BARZANİ-ÇAVUŞOĞLU GÖRÜŞMESİ

Kuzey Irak medya kaynaklarında yer alan habere göre,
Kürdistan Demokrat Partisi liderliği üyesi ve Irak Kürdistanı Bölgesi Güvenlik Konseyi Başkanı Masrour Barzani (Mesut Barzani’nin oğlu) ile Çavuşoğlu arasındaki görüşme başladı.

Haberlerde ikilinin ‘Ankara ile Erbil arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliğiyle teröre karşı yürütülen ortak mücadelenin ele almaları beklendiği’ söylendi.

Yakında IKBY (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) Başbakanı olması beklenen Masrour Barzani’nin, ülkeye gelenuluslararası heyetlerin odağında olduğunu belirten Kuzey Irak’lı kaynaklar, oğul Barzani’nin IŞİD’e karşı verilen mücadelede oynadığı rolü hatırlattı.

GÖRÜŞME SONA ERDİ

Çavuşoğlu ve Barzani’nin görüşmesi sona erdi.
Irak Kürdistanı Bölgesi Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada “Sayın Çavuşoğlu’nun Sayın Barzani’yle gerçekleştirdiği toplantıda, bölgesel gelişmeleri ve ikili ticareti arttırmak için geliştirilebilecek mekanizmalar üzerine konuştular. Sayın Barzani, Irak Merkezi Hükümeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’yle geliştirilen ve güçlendirilen ilişkileri memnuniyetle karşılamaktadır… Taraflar, Irak genelinde ve sınır bölgelerindeki istikrarın öneminin altını çizdiler.’ denildi.

BARZANİ’DEN TWEET

Görüşmelerini takiben Twitter hesabından paylaşımda bulunan Masrour Barzani ‘Mevlüt Çavuşoğlu’nu, Erbil’de görmekten memnun oldum. Devam etmekte olan IŞİD tehdidi, Irak ile Suriye’deki güvenlik meseleleri ve ikili ilişkiler başta olmak üzere birçok konuda samimi havada geçen bir toplantı gerçekleştirdik.’ dedi.