• Deustche Welle’den ifade özgürlüğüne destek için Türkçe YouTube kanalı

  Deustche Welle Türkçe kanalı Türkiye’de ifade ve medya özgürlüğünü güçlendirmeyi amaçlıyor. 3 yayın kuruluşu ile iş birliği ile kurulan ’da bugün yayın hayatına başladı. DW, İngiliz BBC, Fransız yayın kuruluşu France24 ve ABD’li Voice of America ile birlikte video içerikleri üreterek, online yayınlayacak.Güvenilir bilgi, bağımsız kanaat oluşturma

  DW Genel Müdürü Peter Limbourg hedeflerini “YouTube’daki bu kanal ile takipçilere güvenilir bilgiler sunmak ve bağımsız bir şekilde kanaat oluşturmalarını desteklemek istiyoruz” sözleriyle aktardı.

  Limbourg, bu kanalın “Uluslararası politika, ekonomi, bilim ve kültürle ilgilenen, Türkçe konuşan takipçilere içerik sunma hedefiyle uluslararası medya kuruluşları arasında yapılan benzersiz bir işbirliği” olduğunu söyledi.

  Deutsche Welle (DW) ve işbirliği yaptığı partnerleri, gazetecilikle işlenmiş bilgiler sunan yeni YouTube kanalı ile Türkiye’deki takipçilerin yanı sıra ülkeleri dışında yaşayan Türklere de ulaşmayı hedefliyor. Dört yayın kuruluşu, bu kanalda röportajlar, arka plan bilgiler ve söyleşilerle toplumsal ve siyasete ilişkin konuları geniş bir yelpazede ele almayı hedeflediklerini duyurdu.


  İlk yayın Türkiye’de inşaat sektörü


  Yeni YouTube kanalının ilk yayınında, Türkiye’deki inşaat sektöründe yaşanan krizden çocuk evliliğine kadar farklı konularda videolar yer alacak.


  “Türk toplumunda tartışılan konuları ele alıyoruz”


  2018 yılının sonunda Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu’ndan (WDR) Deutsche Welle’ye geçen Türkçe Servisi Yöneticisi olarak görev yapacak olan Erkan Arıkan, yeni kanalı “Türk toplumunda tartışılan konuları ele alıyoruz. Yeni kanal, bir kanalı gibi günceli yansıtmayı hedeflemiyor. Seçilen konuları derinlemesine işliyoruz ve YouTube’ daki daha uzun süreli bu anlatım şekli ile yeni boyutlarını gösterebiliyoruz” sözleriyle anlattı.
  Avrupa’ya açılan pencere


  DW Genel Müdürü Peter Limbourg, Nisan ayının başında Türkçe YouTube kanalının Alman meclisinde tanıtımını yaptı.
  Proje, Deutsche Welle’nin 2018-2021 yıllarını kapsayan görev planlaması dahilinde yer alıyor. Bu planlamada, “Ümitlerin aksine Türk hükümeti otoriter bir çizgi izlediği konusunda artık kuşkuya yer bırakmıyor” ifadesi kullanıldı. Metinde, Deutsche Welle’nin toplumsal siyasete ilişkin konularda Avrupa değerlerini Türkiye’de de temsil etmek istediğine işaret ediliyor. Türkiye’de bu değerleri temsil eden içeriğin oluşturulmasının zorluğuna dikkat çeken metinde, “Türkiye’de gazetecilik işi giderek zorlaşıyor, Batılı bağımsız yayın kuruluşları ile işbirliği potansiyel yeni partnerler tarafından sıklıkla reddediliyor” ifadesi yer alıyor.

  Mecliste grubu bulunan bütün partilerden milletvekilleri projeyi desteklediklerini dile getirerek, bu kanalın kurulmasının çoktan atılmış olması gereken bir adım olduğunu ifade ettiler. Vekiller özellikle de, Türkiye’deki takipçilere gerçek bir artı değer sağlayacak olan konu seçimini takdirle karşıladı.
  Bu nedenle de, kendi yayın platformunun oluşturulmasının giderek öneminin arttığına vurgulayan Deutsche Welle’ye ilişkin planlamada, “Avrupa’ya bir pencere açılması için DW uluslararası yayın kuruluşlarıyla birlikte ortak bir YouTube kanalının yanı sıra muhtemelen Türkçe yayın yapan televizyon kanalında planlar dahilinde olduğunun altı çizildi.

  Dünya çapında milyonlarca takipçi


  Toplu olarak ilk defa iş birliği yapan BBC, France 24 ve Voice of America kendi ülkelerinde dışında da büyük bir izleyici kitlesine sahip.
  Deutsche Welle, 30 dilde bağımsız haberler sunuyor. DW ve FFM, televizyon, radyo ve dijital platformları ile her hafta yaklaşık 320 milyon dinleyici, izleyici ve takipçiye ulaşıyor.
  BBC Dünya Servisi’nin de farklı dillerde yaptığı radyo, televizyon ve internet yayınları farklı bölgelerde yayınlanıyor. BBC’nin uluslararası yayınları dünyada haftada 279 milyon kişiye ulaşıyor.
  Dördüncü partner Voice of America ise ABD’nin en büyük uluslararası radyo ve televizyon kuruluşu. 40’tan fazla dilde yayın yapan Voice of America haftada yaklaşık 275 milyon kişiye ulaşıyor.

  Kaynak: DW Türkçe