İsrail’de yayın yapan ‘The Jerusalem Post’ isimli gazetenin bugünkü sayısında dikkat çeken bir makale yayınlandı. Diliman Abdulkader’in yazısında ‘’ın, alımını iptal etmek karşılığında ’den ’de yolundan çekilmesini istediğini’ iddia etti.

“İnsan soruyor, ABD Patriot satışını onaylamışken Erdoğan neden S-400’leri almayı düşünür ki?” sorusunu soran yazar, “Erdoğan, Amerikalılar yolundan çekilsin istiyor. Böylece Suriye’de ilerleyebilir” diye cevap verdi. Ayrıca Türkiye’nin Batı- Doğu eksenindeki duruşuna da değinen yazar “ABD, Erdoğan hükümetini memnun etmek için birçok kere taviz verdi. ABD Suriye’deki ‘Kürtlere’ sahip çıkmaktan vazgeçmediği sürece Erdoğan, Türkiye’yi Doğu’ya daha fazla yaklaştıracaktır” dedi.

Yazının devamında Türkiye’yle Batı’nın ilişkilerini yorumlayan yazar “Gerçek şu ki Türkiye, Erdoğan’la veya Erdoğan’sız, , Avrupa ve NATO’ya ihtiyaç duyacaktır” dedi.

Gazetenin internet sitesinde yer alan profil bilgilerine göre Diliman Abdulkader, İsrail yanlısı bir düşünce kuruluşu olan EMET’in (Endowment for Middle East Truth) Kürdistan Projesi Direktörü olarak Amerikan kanun koyuculara ‘Kürt Mücadelesi’ konusunda eğitimler veriyor.