New York sokaklarında serbestçe dolaşırken görüntülenen Rıza Sarraf’ın tekrar cezaevinde olduğu ve güvenlik gerekçesiyle sık sık yer değiştirdiği iddia edildi. İddianın sahibi New York Barosu avukatlarından Cahit Akbulut.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği, karapara akladığı, ABD Hazinesi’ni zarara uğrattığı iddialarıyla Mart 2016’da uçakla gittiği ABD’nin Miami kentine tutuklanan Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab) New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden yargı sürecinde üç yıl geride kaldı.

Can güvenliği nedeniyle New York’ta birçok cezaevi değiştiren Rıza Sarraf’ın, serbest bırakıldığı ve eşi Ebru Gündeş ile görüştüğü iddia edilmiş, restoran ve kaldığı rezidansta görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Rıza Sarraf davasını yakından takip eden New York Barosu’na kayıtlı avukat Cahit Akbulut, son bilgileri paylaştı:

“Güvendiğim kaynaklardan elde ettiğim son bilgilere göre, Rıza Sarraf New York civarında ismi açıklanmayan bir cezaevinde hala tutuklu. Hiç bir zamanda cezaevi dışına çıkmamış. Kaynaklarım, Türk medyasında Sarraf’ın dışarda olduğu yönünde yer alan haberlerin asılsız olduğunu belirterek, ‘Eşi Ebru Gündeş’in hamile olduğunu bile iddia ettiler. Rıza Sarraf, eşi Ebru Gündeş’le New York’a geldiği zaman sadece cezaevinde görüştü’ dediler. Böyle bir serbest kalma durumunun Amerikan adalet sisteminde imkansız bir şey olduğunu belirttiler.”

Akbulut, kaynaklarından Rıza Sarraf’ın hangi cezaevinde tutulduğu yönünde bir cevap alamadığını belirterek, “New York’ta tutuklu olarak bulunduğu cezaevini bildikleri halde bana açıklamadılar. Bu yönde mahkemenin Sarraf’ın can güvenliğinin korunması için bir gizlilik kararı varmış. Yargı süreciyle ilgili son gelişmeleri de sorduğum zaman yargı sürecinin halen devam ettiğini ancak Sarraf’ın alacağı hapis cezasının verileceği karar duruşması konusunda mahkemenin pek de aceleci olmadığını ifade ettiler” dedi.

Kaynak: Amerika’nın Sesi