Terör örgütü IŞİD elebaşı Ebubekir ’ye ait olduğu düşünülen bir videoda IŞİD militanlarının öldürülmeleri ve hapse atılmaları nedeniyle intikam sözü verildi.

Bağdadi, 2014 yılının Temmuz ayında Musul’daki El Nuri Camii’nde çekilen görüntülerde “hilafet” ilan etmiş ve o günden beri yeni bir video paylaşımı olmamıştı.

IŞİD’in medya kolu El Furkan’ın Nisan ayı başına tarihlediği videoda el Bağdadi “Bağuz’daki savaş bitti. Bu savaştan sonra başkaları da olacak” diyor. Bunun el Bağdadi’nin yenilgiyi kabul ettiği anlamına geldiği düşünülüyor. İsrail seçimleri ve Sudan’ın eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in devrilmesine de değinen Bağdadi’nin, yerde bağdaş kurarak oturmuş halde kameraya konuştuğu ve yüzleri kapalı bir grubun da onu dinlediği görülüyor. Videonun devamında Sri Lanka’daki saldırılardan, Burkina Faso ve Mali’deki militanlara kadar bir çok konuya değinen Bağdadi’nin verdiği görüntü yıllar önce Usama ’in Batı’lı medya kuruluşlarına verdiği bir röportajdaki görüntüsünü çağrıştırıyor.