ve arasında dün(29 Nisan) gerçekleşen diplomatik telefon görüşmesiyle ilgili olarak İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Erdoğan’ın kurulmasını teklif ettiği söylenen ortak çalışma grubundan Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada bahsedilmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkanı Trump telefonda görüştü. Erdoğan görüşmede Washington’ın karşı çıktığı ’ler konusunda çalışma grubu kurulmasını teklif etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonla görüştü açıklandı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından yapılan açıklamada iki liderin ’nin ’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi hakkında konuştuğu açıklandı. Erdoğan’ın görüşmede S-400’lerin tedariki konusunda çalışma grubu kurulması teklifini gündeme taşıdığı belirtildi. Çalışma grubunun hedefinin S-400’lerin ABD’nin geliştirdiği F-35 jetleri üzerindeki etkisini değerlendirmek olacağı aktarılıyor.

Liderler ayrıca Suriye’de yaşanan güncel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulundu. İkili ve bölgesel konuları ele alan Erdoğan ve Trump’ın, terörle mücadelede yakın işbirliği konusunda liderlerin mutabık kaldığı belirtildi. İki liderin görüşmede 75 milyar dolarlık ticaret hedefini teyit ettiği de açıklandı.

TRUMP GÖRMEZDEN GELDİ

DW Türkçe’nin aktardığına göre görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan da bir açıklama yapıldı. Trump ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde S-400’lerin ele alındığı belirtildi. Ancak Beyaz Saray’ın açıklamasında Erdoğan’ın çalışma grubu kurulması teklifine ilişkin bir değerlendirme yer almadı. Trump ve Erdoğan’ın görüşmede ikili ilişkiler, Suriye’nin kuzeyindeki endişelerini gidermek adına sağlanan ilerlemeler ve iki ülke arasındaki ticareti artırma arzusunu ele aldığı belirtildi.