Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarını eleştirdi: ”Ödenen faiz 165 milyar, dolar aldı başını gidiyor, beylerin keyfi yerinde. 1 numaralı FETÖ’cü Erdoğan’ın yanında. Cumhuriyet, Sözcü yazarları suçlanıyor. Akkuzu köyünün sakinlerine bir şey söylemiyorum. Gündeme getirmek istediğim provokasyon yapanlardır. Artvin’de saldıran PKK’ydı. Çubuk’taki saldırıyı gerçekleştirenlerin PKK’dan bir farklı yok.”


Uzun aradan sonra partiler grup toplantıları yapmaya başladı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, TBMM’de milletvekilleri ve CHP’lilerle bir araya geldi. CHP Lideri’nin konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

‘Martın sonu bahar olacak demiştik. Martın sonunda bahar geldi, baharınız kutlu olsun. Mansur Yavaş Ankara’da baharı getirdi, Ekrem İmamoğlu İstanbul’da baharı getirdi. Zeydan Karalar Adana’ya baharı getirdi. Baharın gelmesi kolay, önemli olan onu sürdürmek. Verdiğimiz her sözün arkasında duracağız.

Bu millet demokrasiden yana tavır alacaktır. Aklın almayacağı suçlamalarla karşı karşıya kaldık. Halkı kandırmadık. Her vaadi tartıştık. Sonuçta başarılı olduk.

EKREM İMAMOĞLU’NUN BAŞKAN OLDUĞUNUN
İLAN EDİLMESİNİ BEKLİYORUZ

Bir arkadaşım var mazbatasını aldı. YSK hala karar vermedi. Niçin? Hukukun üstünlüğünü savunduk. YSK’nın bu süreci bir an önce sonlandırması ve Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olduğunu ilan etmesini bekliyoruz. Başka hiçbir seçenek yok.

Sandıkları bir daha saydılar, Ekrem İmamoğlu çıktı. Daha neyi bekliyoruz. Sağdan sola sayıyorlar Ekrem İmamoğlu, soldan sağa sayıyorlar Ekrem İmamoğlu. YSK daha önce aldığı kararlara uyacak.

Üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünün savunmak zorundadır. Bir an önce kararı verin ve Türkiye gerçek gündemine dönmüş olsun.

İKTİDAR SAHİPLERİ HALKTAN KOPMUŞ
DURUMDA, İŞSİZLİK ALDI BAŞINI GİDİYOR

Bir vatandaş borçları nedeniyle otobüs durağına böbreğini satmak için ilan asıyor. 21. yüzyılın Türkiye’sinde geldiğimiz nokta budur. İktidar sahipleri halktan kopmuş vaziyette. Vatandaşın sorunu karnımı nasıl doyururum. İşsizlik aldı başını gidiyor. Hanedanlar koskoca Türkiye Cumhuriyeti yönetilir mi? Damat kira ödeniyor mu? Bir ekmeğin fiyatını damat biliyor mu? Kendi mutfaklarını, ikballerini düzeltiyorlar.

DOLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR
VATANDAŞ ASGARİ ÜCRETLE NASIL GEÇİNECEK

33 milyar lira faizi kim ödedi? 82 milyon vatandaş. İktidar olduktan 2019’un Şubat sonuna kadar ödedikleri faiz 165 milyar dolar. Londra’daki bir grup tefeciye verdiler. Bunu vatandaşların görmesi lazım. Olay sıradan bir olay değildir. Dolar aldı başını gidiyor, beylerin keyfi yerinde. Asgari ücretle nasıl geçinecekler. Ben bunları söyleyince ‘Terörle işbirliği yapıyor’ diyorlar. Terörle işbirliği yapanlar onlar, vatandaşlarla işbirliği yapan benim.

CUMHURİYETÇİLERE HAPİS TEPKİSİ:
SARAY’IN EMRİNDEKİ KÖLELER
ADALET DAĞITAMAZLAR

Derdimiz sadece ekonomi değil. Musa Kart hapse atıldı. Hakan Kara hapiste, Güray Öz hapiste. Cumhuriyet gazetesinin yazarları bunlar. Bunları FETÖ’yle suçluyorlar. Yıllar yılı FETÖ’yü eleştiriyorlar. Nasıl oluyor da bunlar FETÖ’cü oluyor? Ortada bir hukuksuzluk var. Bunun düzelmesi lazım. Bunu düzeltecek olan da iktidar sahipleri değildir. Bunu namuslu yargıçlar düzeltecektir. Sarayın emrindeki köleler adalet dağıtamazlar. 5 yıldan fazla yargılananlar ise Yargıtay’da. Ortada bir hukuksuzluk var. Namuslu yargıçlar bunu düzeltecektir.

OSMAN KAVALA, EREN ERDEM
KAÇ GÜNDÜR HAPİSTE, BU MUDUR ADALET


Osman Kavala 546 gündür hapiste. Ortada daha iddianame yok. Eren Erdem 305 gündür hapiste. Hayatı FETÖ ile mücadeleyle geçmiş, FETÖ’den içeride. Ailesi perişan vaziyette. Ailesine şunu söyledim; Eren Erdem onurlu kimliğiyle FETÖ ile mücadele eden düzgün ve namuslu bir kişidir. Hapiste kaldığı her gün şeref madalyası olarak tarihte yerini alacaktır.

CUMHURİYET DAVASI BAŞVURUSU
AYM ÖNÜNDE İKİ YILDIR BEKLİYOR

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kuruluş yıldönümündeydik. AYM Başkanı katılanların tamamına güzel bir hukuk dersi verdi. Ama AYM’nin önünde Cumhuriyet davası başvurusu iki yldır bekliyor. Sözcü gazetesiyle ilgili de davalar açıldı. Emin Çölaşan ile FETÖ’cü tanımı yan yana gelir mi? Necati Doğru, sahibi Burak Akbay. Susturmak istiyorlar. Varsın 5 bin satsın ama halkın bilgilenmesi konusunda Sözcü yayın yapmasın. Bunu söylüyorlar. Hakim unvanlı, savcı unvanlı vicdanını ve aklını birine ipotek edenler var. Bunlar göreceksiniz çocuklarının dahi yüzüne bakamayacaklardır.

NASIL MUHALEFET EDİLECEĞİNİ DE BİLMİYORLAR

Küçük çocuklara tecavüzlere yaygınlaşmasının altında ahlakı kaybetmemiz yatıyor. Çocukların kaçırılması, uyuşturucu… Ekrem Bey uyuşturucuyla mücadele komisyonu kurmak istiyor. Ret veriyorlar. O zaman git kullan kardeşim. Uyuşturucu en çok fakir mahallelerinde yaygın. İstanbul genelinde bu çalışmanın yapılması lazım. Yapmak istiyor engelliyorlar. Nasıl muhalefet edeceğini de bilmiyorlar. Buraya pek çok yasa gelir, vatandaşın lehine ise oybirliğiyle çıkar.


1 numaralı FETÖ’cü Erdoğan’ın yanında. Adı kim, Fettah Tamince. Cumhuriyet, Sözcü yazarları suçlanıyor. Fettah Tamince el üstünde tutuluyor, neden? TUSKON üyesi aynı zamanda. Tamince en son İstanbul’da büyük bir ihale aldı.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİ BIRAKIP KENDİLERİNE
MUHALİF OLANLARLA MÜCADELE EDİYORLAR

Terörle mücadele ediyorum diyenler terör örgütlerini bırakıp kendilerine muhalif olanlarla mücadele ediyor. Şehitler hepimizin şehididir. Kimliğine, inancına bakmayız. Hangi partiye mensup olduğuna bakmayız. Şehitlere saygı göstermek hepimizin insani görevidir.

AKKUZULU KÖYÜNÜN SAKİNLERİNE
BİR ŞEY SÖYLEMİYORUM

Çubuk’ta şehit cenazesine katıldım. Çubuk İlçe Başkanlığımıza geldiler, büyük bir bayrak verildi. İlçe başkanlarımız ziyaret ettiler. Sonra şehit cenazesine ben ve arkadaşlarım birlikte gittik. Cenaze namazını doğru dürüst kıldırmadılar. Akkuzu köyünün sakinlerine bir şey söylemiyorum. Gündeme getirmek istediğim provokasyon yapanlardır. O şehit cenazesine katılan tek genel başkan bendim. Daha namazın başında cenaze gelmiş, slogan, hakaret. Bırakın bari bir namaz kılınsın, Fatiha okunsun. İzin vermiyorlar. İçimden geçirdim, bunlar gerçekten Müslüman mı? Şehitlerimizin yüzde 99’u fakir aile çocuğudur. Şehit cenazelerine katıldığımızda bir top aracının üzerine konur. Aile ve devlet erkanı arkasından yürür. Çoğu yoksul ailelerin çocuklarıdır. Yaşadıkları yerlere baktığınızda çıplak gerçeği görürüz.

ÇUBUK’TAKİ SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİRENLERİN
PKK’DAN BİR FARKI YOK

Bana yapılan linç girişiminden çok şehit cenazesine yapılan saygısızlığı eleştiriyorum. Şehit cenazesine yapılan hakaret benim vicdanımı derinden yaralamıştır. Bırakın bari bir namaz kılınsın. Saldırı diyorlar, bir linç girişimiydi. Yapamadılar ve beceremediler. Verilmiş sadakamız varmış. Sadece bana değil TBMM Başkanvekili ve milletvekilimiz orada. Bir eve girdik. O aileye küçük çocuğu Muhammed’e buradan sevgilerimi saygılarımı söylüyorum. Hayatımda ilk kez polisin akrep aracına bindim. Artvin’de saldıran PKK’ydı. Çubuk’taki saldırıyı gerçekleştirenlerin PKK’dan bir farklı yok. PKK ülkeyi bölmek istiyor, bunlar da ülkeyi bölmek istiyor. Aynı yolun yolcusuydular.

Son şehidimiz de fakir bir ailenin çocuğu. Sözleşmeli erler 7 yıl askerlik yapabiliyorlar. 7 yıl sonunda kapının önüne konuyorlar. Kamuda çalışmaları lazım ama yönetmelik çıkmıyor. 7 yılını dolduran sözleşmeli erler açıkta geziyor. Bunların derdini ben dile getirdim. Alçakça linç girişiminde bulunanların bunlardan haberi yok. Onlar iktidara neden bunu yapmıyorsun diye soracaklarına sorana saldırıyorlar. Linç girişiminde bulunanlar insan değil. Ben onların hakkını sorarken sen neredeydin. Şehit ve gaziler arasında ayrım yapılmaz. Herhangi bir şehit öldüğünde ailesine 5 bin 600 lira veriyor. Sözleşmeli er şehit olduğunda 4 bin 200 lira veriliyor. Soruna sahip çıkıp dile getiriyorsunuz, sorunu dile getirdiğiniz için linç girişimine uğrayan da sizsiniz. Biz şehitlerimize saygıyı asla elden bırakmayacağız. Herkese ama herkese insanca davranmak insani görevimiz.”