Boğaziçi Üniversitesi Araştırmaları Topluluğu’nun 2014 yılında düzenlediği bir organizasyonda konuşan Yunan vatandaşı İslamcı yazar Hamza Andreas Tzortzis’in Mustafa Kemal Atatürk’ü, devrimlerini gerekçe gösterip şeytan olarak adlandırmıştı. Muhafazakar yayınlarıyla bilinen kitabevi Timaş bugün İslamcı yazar ’in Hakikatin İzinde: Din, Bilim ve Ateizm adlı kitabını yayınlamayacağını açıkladı.

Timaş yayınevinin basın açıklamasında:“Hamza A. Tzortzis’in Türkçeye Hakikatin İzinde: Din, Bilim ve Ateizm adıyla çevrilen kitabının yakın zamanda yayınevimiz tarafından yayımlanacağının duyurulması üzerine 2014 yılında yaptığı bir konuşmanın videosu dolaşıma sokulmuştur. Bizler de, herkes gibi, söz konusu konuşmadan videonun dolaşıma girmesiyle haberdar olduk.
Yayıma hazırladığımız kitabın bu konuşmayla uzaktan yakından alakası olmadığı ve metin hiçbir siyasi söylem taşımadığı halde, kamuoyunda oluşan hassasiyeti paylaşarak baskıyı durdurmaya karar verdik.
Timaş Yayın Grubu, 37 yıldır ülkemizin milli ve manevi değerlerine, insan haklarına ve evrensel hukuk kurallarına sadakat çizgisinde faaliyet gösteren bir kurumdur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

İslamcı yazar Tzortis, Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Topluluğu’nun organizasyonundaki konuşmasında “Laik Türklerin nereden geldiğini bilmemiz gerekiyor. Hatırlayın ki büyük bir mücadele verdiler. Onların isimlerini söylemeyeceğim. İslamı bu ülkeden kaldırmak istediler. Bu kadar basit.
Eğer kendi tarihinizi okursanız, bu şahsın ve diğerlerinin memleketinizden İslam’ı kaldırmak istediklerinizi anlarsınız. Beni de onun bu memlekette ne kadar çok resmi olduğu ilgilendirmez.
Bu saçma. Hakikat, hakikattir. Sonuçta dininizi ortadan kaldırmak için bir uğraş verdiler. Örtünmeyi kaldırdılar, ezanı kaldırdılar, Arapçayı kaldırdılar, İslamı eğitimi kaldırdılar. Bu Allah’ın dostu mudur yoksa şeytanın dostu mudur? Siz düşünün. Ben bunun cevabını vermeyeceğim.
Birisi size ezanı yasaklıyorsa, insanlara laik olmalarını söylüyorsa, Allah’ın kelamını saymayıp şeriatı kaldırıyorsa, örtünmeyi kaldırıyorsa, Arapçayı kaldırıyorsa, Kuran ve imamları atıyorsa… Bu Allah’ın mı şeytanın mı dostudur? Kimdir bu?” demiş ve o konuşmanın videosu geçtiğimiz günlerde internette yayılarak ülke genelinde büyük bir infial uyandırmıştı.

Konuyla ilgili haberimize aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz: