Tarihinin en büyük askeri ve siyasi krizini yaşayan Venezuela’da sıcak bir gelişme yaşandı. Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi yaptığını açıkladı.

Ülkede kendisini devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, orduya bir kez daha başkaldırı çağrısı yaptı.

Venezuela’da halka ve askeri birliklere sokağa dökülmelerini söyleyen Guaido, “Venezuela, siyasi bir çatışmaya gömüldü. Özgürlüğümüzü kurtarmak için birlikte sokağa çıkmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido‘nun çağrı yaptığı o anlarda çevresinde kendisine destek veren üniformalı askerler de vardı.

Venezuela’nın başkenti Caracas’taki bir hava kuvvetleri üssünde açıklama yapan Guaido o anlara ilişkin videoyu kendi twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Juan Guaido, askeri birlikleri ve Venezuela halkına “sokağa çıkın” çağrısında bulunsa da Venezuela Savunma Bakanı, darbe girişimini reddettiklerini, ordunun mevcut Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yanında olacağını duyurdu

CABELLO, HALKI DEVLET BAŞKANLIĞI SARAYINDA TOPLANMAYA ÇAĞIRDI

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halka, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu savunmak için başkanlık sarayında toplanma çağrısında bulundu. 

Cabello, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin başlattığı darbe girişimi üzerine devlet televizyonuna telefonla bağlanarak açıklama yaptı.

Kurucu Meclis Başkanı Cabello, hükümet destekçilerine, Bolivarcı devrimleri ve Devlet Başkanı Maduro’yu savunmak için başkanlık sarayı Miraflores’de toplanmaları çağrısı yaparken, Caracas yönetiminin serinkanlı davrandığını söyledi. 

Cabello, darbeci askerlerin toplandığı Carlota hava üssüne müdahale edilmediğini de sözlerine ekledi.