Venezula’da muhalif lider ’nun açıklamasıyla başlayan girişimine ilişkin dünyadan ilk tepkiler gelmeye başladı.

, GUAIDO’YU GEÇİCİ DEVLET BAŞKANI OLARAK TANIDI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi, “ABD Başkanı Trump hakkında bilgilendirildi ve durumu takip ediyor.”

İSPANYA: DARBEYİ DESTEKLEMİYORUZ

İspanya’nın geçici hükümet sözcüsü Venezula’daki darbe girişimine ilişkin açıklama yaptı. Sözcü Isabel Celaa ülkede katliam yaşanmamasını umduklarını belirterek, “Venezuela’da yönetimin seçimle değişmesi gerektiği aşikar. İspanya hiçbir askeri darbeyi desteklememektedir” dedi.

VE BOLİVYA: MADURO’YU DESTEKLİYORUZ,

BOLİVYA HALKININ YANINDAYIZ

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarda, Maduro hükümetine destek verdiklerini belirtti.

Diaz-Canel, “Ülkeyi şiddet sarmalına sokmayı amaçlayan bu darbe hareketini şiddetle reddediyoruz. Venezuela’nın cadde ve sokaklarında terör yaratmayı amaçlayan silahlı grupların girişimini kınıyoruz. Venezuela halkının yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Morales de “Venezuela’daki yabancı çıkarlara hizmet eden darbe girişimini kınıyoruz. Kardeş Maduro ve dost Venezuela halkının yanındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

KOLOMBİYA’DAN DARBECİLERE DESTEK

Devlet Başkanı Ivan Duque de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Venezuela ordusunu tarihin doğru tarafında yer almaya çağırıyoruz.” ifadeleri ile darbe girişimini desteklemeye çağırdı.

BREZİLYA’DAN GUAIDO’YA DESTEK

Brezilya Dışişleri Bakanı Ernesto Araujo darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamada Venezuela ordusundan Guaido’yu desteklemesini beklediklerini duyurdu.