• ABD’nin saygın gazetesi: Trump günde 23 yalan söylüyor

  (WP) Gazetesi, Donald ’ın Kasım 2016’da göreve başlamasından bu yana 10 binden fazla yanlış ya da yanıltıcı söz söylediğini duyurdu.

  WP’de yayınlanan yazıda başkanlığının ilk 601 gününde 5 bin söylediği belirtilen Trump, takip eden 226 günde bu sayıyı ikiye katlayarak söylediği sayısını 10 bine çıkardı. Böylece 26 Nisan’a kadar uzanan 226 günde ortalama 23 söylemiş oldu.

  Buna göre, Başkanı sosyal paylaşım platformu Twitter’dan da yalan paylaşımlarda bulunmayı sürdürüyor. Trump’ın sadece 25-27 Nisan arasındaki üç günde 171 yanlış ya da yanıltıcı iddiada bulunduğu, bunun da başkanlık döneminin ilk 5 ayında herhangi bir ayda söylediği toplam yalan sayısından fazla olduğu kaydediliyor.

  Washinton Post, Trump’ın yanlış ya da yanıltıcı iddialarının 5’te 1’inin göç konularıyla ilgili olduğunu ve ülkede federal hizmetlerin durdurulmasına neden olan Meksika Duvarı krizinin ardından sayılarının arttığını vurguluyor. En fazla söylediği yalan da bununla ilgili: Duvarın inşa edilmekte olduğu

  Gazeteye göre, Donald Trump’ın 2020 ABD Başkanlık seçimleri kampanyası da yanıltıcı ve sahte bilgilerle dolu, toplamın yüzde 22’sine denk geliyor.

  Bunlar arasında, Trump’ın Japonya, Çin ve AB’deki bütçe açıklarının büyüklüklerini abarttığı ve bunlar yüzünden ABD’nin para kaybetmekte olduğunu söylemesi de yer alıyor.

  2 yıla yakın bir süredir yalanlarını toplayan Washington Post Gazetesi’ne Trump’tan herhangi bir hukuki hamle gelmedi.

  AMERİKAN BASINIYLA TRUMP ARASINDA ‘YALANCI’ POLEMİĞİ

  WP, internet sitesinde Trumpa’ın liberal basına karşı geliştirdiği ‘Fake News’(Yalan Haberler) kara-propagandasına karşı kurduğu ‘the fact checker’(gerçek doğrulayıcı) isimli sayfadan, günlük olarak Trump ve ekibinin söylediği yalanlar ve bu yalanlarla ilgili analizler paylaşılıyor.

  Gerçek Doğrulayıcı ‘Fact Checker’ sayfasının İngilizce versiyonuna https://www.washingtonpost.com/news/fact-checker/ sayfasından ulaşıp, Trump’ın söylediği tespit edilen yalanlara ve sözlerinin yalan olduğuna dair bulgulara göz atabilirsiniz.

  ‘Fact Checker Sayfasında aşağıdaki görseldekine benzer birçok grafikle Trump’ın yalanlarına dair spesifik ve analiz bilgiler sağlanıyor.

  Bu grafikte Trump’ın başkan seçildiğinden beri tüm konu başlıklarında söylediği bütün yalanların, Trump’ın bazı Müslüman ülkelere syahat yasağı koyduğu günden 26 Nisan’a kadar geçen süre içindeki kümülatif artışı gösteriliyor.