• 1 Mayıs etkinliklerinde 67 ilde 16 protestocu gruptan 145 kişiye gözaltı

  Emek ve Dayanışma Günü, Türkiye’nin dört bir yanında yürüyüş ve mitinglerle kutlandı. İçişleri Bakanlığı açıkladı: 303 bin 640 kişinin katılımıyla 67 ilde 138 etkinlik gerçekleştirildi. 16 korsan gösteriye katılan 145 şahıs hakkında yasal işlem yapıldı.

  İstanbul’da 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları için meyda’nın olması nedeniyle Bakırköy Pazar Alanı mesken tutuldu.

  Taksim Meydanı’nın bariyerlerle birçok noktada hem yaya hem de araç trafiğine kapalı olması eylemcileri engellemeye yetmedi. Çok sayıda Taksim Meydan’ına ulaşım sağlamaya çalışınca 1 Mayıs yine gözaltılarla başladı.

  İŞTE İSTANBUL’DA 1 MAYIS ÖZETİ

  09.00: 1 Mayıs gösterilerine katılmak için yola çıkan Kahramanmaraş Elbistan Devlet Hastanesi personelini taşıyan otobüs kaza yaptı. Çok sayıda yaralının hastaneye kaldırıldığı Feci kazada İlk belirlemelere göre 5 işçi hayatını kaybetti.

  09.30: Şişli’de Cevahir Alışveriş Merkezi önünde toplanarak Taksim’e yürümek isteyen İnşaat-İş üyeleri gözaltına alındı. İnşaat-İş, Twitter hesabı üzerinden gözaltına alınan isimleri açıklayan inşaat-iş o anlara ilişkin videolara da yer verdi.

  10.00: DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye işçiler, sendikanın Saraçhane’deki merkezi önünden toplanarak Taksim’e doğru yürümeye başladı. Çevik Kuvvet yürüyüşe engel olmaya çalışsa da işçiler tüm engellere rağmen Taksim’e girerek anıta çelenk bıraktı.

  10.30: Hak-İş ve Memur-Sen’in Şanlıurfa’da düzenleyeceği 1 Mayıs gösterisi ise 5 kişinin hayatını kaybettiği kaza nedeniyle iptal edildi.

  10.30: Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlamaları için kortejler sabahın erken saatlerinde hazırlandı. Gruplar 3 koldan yürüyüşle alana giderken, Bakırköy ve çevresi’nde yoğun güvenlik önlemi alan polislerin daha ilk saatlerden yorgun düştükleri görüldü.

  10.40: aksim’e yürümek isteyen başka bir grup işçiye ise polis müdahalesi gecikmedi. Çok sayıda gösterici, polis otobüsüne bindirilerek emniyete götürüldü.

  Aynı saatlerde ’ta gözaltılar vardı. Bir grup eylemci Taksim Meydanı’na yürümek isteyince Polis ve grup arasında arbede yaşandı. Çıkan arbedenin ardından çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

  10.42: bir grup eylemcinin Oturma eylemi yapmasının ardından kalabalık Saraçhane Parkı’na girdi. Halaylar ve sloganlarla gösteri devam etti.

  11.30: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) kortejdeki yerini, “Gazetecilik suç değildir” pankartıyla aldı.

  11.52 : Taksim’de ‘Mücadele Birliği’ imzalı pankart açan 6 kişi gözaltına alındı.

  12.15: Zincirlikuyu’dan Taksim’e yürümek isteyen 8 kişi gözaltına alındı. Taksim’e gitmek istediklerini söyleyen 2’si kadın 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar polis minibüsüne bindirilerek emniyet müdürlüğüne götürüldü.

  12.21 Beyoğlu’nda Divan Kavşağı’nda polis bariyerlerinin önüne gelen biri kadın iki kişi elindeki dövizi açarak slogan atmaya başlayınca, eylemciler Çevredeki polislerin müdahalesine uğradı. iki eylemci plastik kelepçe takılarak gözaltına alındı.

  12.30: Bakırköy’de toplanan DİSK Basıniş de Türkiye Gazeteciler Sendikası gibi basın özgürlüğüne gönderme yaparak, ‘Gazetecilere Özgürlük’ pankartı açtı.

  13:07 – Antikapitalist Müslümanlar grubu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Fatih Camii’nde toplanarak 1977 1 Mayıs’ında hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı. 30 kişilik grup kortej eşliğinde Saraçhane Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.

  13:30 CHP’li ilçe örgütleri, Canan Kaftancıoğlu, Ali Şeker, yüksel Mansur KILINÇ, Turan Aydoğan, Müslüm Sarı , Akif Hamzaçebi, Kadir Gökmen Öğüt, İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Arman, Gençlik Kolları Başkanı Burkay Düzce , Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin alana yürüyor. Alana geçen CHP’lilerin ‘Çav Bella’ söyledi.

  14:15 – Şanlıurfa’da yaşanan trafik kazası nedeniyle Bakırköy’deki konserin iptal edildiği bildirildi.

  14:21 – Ekrem İmamoğlu Bakırköy’deki miting alanına girdi. Yurttaşlar “Ekrem başkan” sloganları attı